Kétrészes cikksorozatunk záró részében az indiai, szaúdi és ausztrál személyzetes űrprogramokkal foglalkozunk.
Axiom Mission 2
Február 12-én bemutatták az Axiom Mission-2 (Ax-2, egyben a tizedik személyzetes Crew Dragon repülés) szaúd-arábiai űrhajósait és tartalékjaikat. Ahogy arról tavaly szeptemberi mozaikunkban írtunk, szeptember 22-én Michael Suffredini, az Axiom Space elnök-vezérigazgatója írta alá a szaúdi űr(kutatási) bizottság képviselőivel a képzésről és a repülésről szóló szerződést. A kontraktusban „két űrhajósról” beszéltek, „akik közül az egyik nő”, és legkorábban 2023-ban indulhat a világűrbe, akár két hetes repülésre.
Idén február közepén hozták nyilvánosságra a négy kiválasztott nevét és rövid életrajzát. A „kereskedelmi űrhajósként” emlegetett elsődleges arab személyzet tagjai Ali AlQarni és Rayyanah Barnawi. Az űrhajó parancsnoki ülését a rutinos (ex-NASA) Peggy Whitson, míg a pilótáét John Shoffner „fizető utas” (űrturista) foglalhatja majd el. Whitson immár negyedszer indul az ISS-hez, eddig összesen több mint 660 napot (!) töltött a világűrben.
A négy szaúdi űrhajósjelölt. Balról jobbra: Mariam Fardous, Rayyanah Barnawi, Ali Alqarni és Ali Alghamdi. (Fotó: Saudi Space Commission)
Barnawi és Alqarni immár a második és harmadik szaúdi állampolgár lehet a világűrben, hisz 1985 nyarán Szultan ibn Szalman Al Szaúd (Sultan ibn Salman Al Saud), a királyi család egyik tagja jutott el a világűrbe. Ő nem csak az első szaúdi, de az első arab és muszlim volt Föld körüli pályán!
Barnawi (33) rákkutató, aki orvosbiológiai bachelor fokozatát a University of Otagón, míg azonos területről szóló mesterfokozatát az Alfaisal Egyetemen szerezte. Összesen kilenc évet töltött rákos sejtek kutatásával. Kiválasztásakor a King Faisal Speciális Kórház és Kutató Központ kutatólaborjában dolgozott.
Alqarni (31) hazája légierejének századosa, vadászpilóta. Összesen közel 2400 repült órával rendelkezik, és jelenleg az ország „csúcsvadászát”, az amerikai gyártmányú F-15SA-t repüli. Repüléstudományi BSc végzettségét a King Faisal Repülő Akadémián szerezte.
A két szaúdi űrhajós 14 különféle orvosbiológiai és fizikai kísérletet fog végrehajtani, de részleteket az ország űrkutatási bizottsága ezekről nem közölt. Az arab küldetés két tartalékja Mariam Fardous és Ali Aghamdi.
Mariam Fardous (38) valódi legenda a hazájában. Ő az első arab és szaúdi nő, egyben a világon a harmadik nő, aki az Északi-sarknál merült 2016-ban. BSc fokozatát a King Abdul Aziz Egyetemen szerezte általános orvostudományokból. Később epidemológiából szerzett mesterfokozatot, de rendelkezik MBA-vel is, melyet a Missouri Állami Egyetem adott ki.
Ali Aghamdi vadászpilóta, százados, aki diplomáját a King Faisal Repülő Akadémián szerezte. Tizenegy éve repül vadászgépekkel, ezalatt közel 2300 repült órát gyűjtött össze. Jelenlegi típusa a több nyugat-európai ország kooperációjában fejlesztett (Eurofighter) Typhoon.
Elég világosnak tűnik, hogy a válogatás egyrészt egy-egy nőt és férfit akart az ISS fedélzetére juttatni, másrészt a repülő párost úgy kívánta összeállítani, hogy egyik tagjának orvosbiológiai, míg másik tagjának inkább műszaki, repülő-műszaki tapasztalata legyen.
Indiai űrhajó és űrhajósok
Február harmadik hetében javasolta az Egyesült Államok Indiának, hogy – amennyiben kívánják – az ISRO űrhajósjelöltjeinek felkészítésében szívesen részt venne a NASA. Az ISRO (Indian Space Research Organisation, vagyis az indiai űrkutatási szervezet) ennek kapcsán azonnal közölte, hogy ez egy új javaslat, így az semmiképpen nem érinti annak a négy űrhajósnak a képzését, akik jelenleg készülnek az első Gaganyaan űrhajóval történő repülés(ek)re. Mint emlékezetes, ők négyen az oroszországi Csillagvárosban kezdték alapképzésüket, melyet a COVID megszakított – de azután visszatértek Moszkva mellé és sikeresen vizsgáztak is. Felkészítésük további (űrhajó- és küldetésspecifikus részét) már otthon hajtják végre a helyi szakemberek, illetve az első indiai űrhajós (Rakesh Sharma) és tartalékja (Ravish Malhotra) vezetésével.
A fenti bejelentésekkel szinte egy időben a gyártó átadta az ISRO VSSC (az indiai űrügynökség Vikram Sarabhai Űrközpontja, Vikram Sarabhai Space Center) képviselőnek a Gaganyaan azon példányát, melyet elsősorban a kabin műszaki egységre illesztésének gyakorlásában, illetve majd az első (szuborbitálisként induló) mentőrakétatesztnél fognak alkalmazni. A Gaganyaan ezen változatának hivatalos neve Simulated Crew Module Structure Assembly for test Vehicle Mission. Ez a változat nem hermetikus, az avionikai (repüléselektronikai) rendszerek teljesen hiányoznak belőle, hővédő burkolattal nem rendelkezik. Ugyanakkor (ahogy az alábbi fotón is látszik) az ejtőernyő rekeszek, illetve a függesztő mechanikus elemek (elvileg már) a véglegesek. Az eszköz tervezését az ISRO VSSC, a gyártást a Manjira Machine Builders Pvt Ltd. vállalat végezte. Az eszközzel „a rakétás emelkedés megszakítása és menekülés a mentőrakétával” típusú kísérletet még az idei év első félévének vége előtt végre kéne hajtani.
Ausztrál karrier-űrhajósnő képzése kezdődhet meg az Európai Űrhajóskiképző Központban (ESA EAC, Köln). Ezzel az EAC csatlakozhat Csillagvároshoz és Houstonhoz abban az értelemben, hogy külföldi asztronautákat is képez térítésért. A jelölt neve Katherine Bennell-Pegg, aki 2022 márciusa óta az Ausztrál Űrügynökség (Australian Space Agency) űrtechnológiai igazgatója (Director of Space Technology)! Katherine a tervek szerint az ESA legutóbb kiválasztott űrhajósjelöltjeivel közös, egyéves alapképzésben (basic training) vesz részt.
A jelölt űrrendszermérnök (space systems engineer) és immár 12 éve tevékenykedik az űripar különböző területein, összesen hat országban. Linkedin profilja szerint dolgozott személyzetes űrrendszereket, az ISS-t, az űrszemét eltakarítást, a földmegfigyelést, és a mély világűr kutatását érintő projekteken, többek között az Airbusnál, az ESA-nál és a NASA-nál. Jó fél tucat ország azonos számú egyetemén szerzett különféle diplomákat, de végzett egy 1 éves kurzust az ISU-n (International Space University) is. Okleves kosárlabdaedző, drónpilóta (25 kg-ig), vízi mentő és mentőbúvár, de elvégezte a magánpilóta és az ejtőernyős alapkurzusokat is!
Mint brit és ausztrál kettős állampolgár, britként részt vett a 2021-ben indított ESA asztronautajelölt-válogatáson, és bejutott a legjobbak közé. Viszont létszámon (ha úgy tetszik, költségvetésen) felüliként az ESA nem iskolázta be az alapkiképzésre. Némi egyezkedések után – másik állampolgárságát kihasználva – az Ausztrál Űrügynökség vállalta kiképzésének költségét, azzal, hogy annak végén hivatásos ausztrál űrhajós lesz. (A képzése idejére munkáltatója „kölcsön adja” az ESA-nak.) Arról, hogy mi lesz áprilisban kezdődő alapképzése elvégzése után, kap-e repüléshez kötött célzott (mission specific) képzést vagy sem, illetve, hogy fog-e és mikor repülni, egyelőre nincs információ.
Kapcsolódó cikkek:
Ázsiai mozaik – 2023. február (1. rész)
Ázsiai mozaik – 2022. szeptember (1. rész)
Ázsiai mozaik – 2022. október (1. rész)
Ázsiai mozaik – 2022. december (1. rész)
Az első négy indiai Csillagvárosba tart
Tizenhét űrhajósjelölt