Az április 11-ével kezdődő hét időjárását szokatlan hideg jellemezte a Földközi-tenger középső vidékén. A jelenségek egy cikloncsoporthoz kapcsolódtak, amelynek legszebben kifejlett elemét mutatjuk be az AQUA műhold fedélzetén 11-én hétfőn, déltájban rögzített MODIS felvételen.
Olaszországban az 1300 méteres magasság felett mindenütt, még a déli Calabriában és Szicíliában is havazott, az Adria északi partvidékén helyenként 170 km/órás szelet mértek, és hol itt, hol ott tűntek fel heves zivatarokat hozó frontok. Az említett ciklon középpontja a képen épp Szardínia szigete felett van, ahol a kép készítésének időpontjában heves zivatarokat észleltek. Megfigyelhetjük, hogy a ciklon „tudja a fizikát”, és ahogy az iskolában tanultuk, karjai jellegzetes, az óramutató járásával elletétes irányú pörgésre utalnak. Az örvény keleti (jobb) oldalán Olaszország déli része épp felhőmentes, de ez a tünemény rövid életű volt: 2 órával korábban, a TERRA holdról vett képen még teljesen borult területet láttunk ott, és később a ciklon is abba az irányba mozgott.
Az, hogy az Adria északi részén a felhőmentes zóna egy éles csúcs után ívben északnak fordul, egy másik légörvényre utal, azonban a felhőzetből ez itt nehezen vehető ki. Az említett rekordsebességű szeleket viszont éppen itt, Triesztben, a képen még felhőtlen sávtól kicsit északra mérték. Ennek a kapcsolódó ciklonnak a frontja a képen épp eléri az Adria és a Jón-tenger keleti partját, a Balkán-félszigetet. A kép délnyugati (bal alsó) sarkában Észak-Afrika, Tunézia partjai tűnnek fel a felhők között.
Timár Gábor – Kern Anikó (ELTE) Kapcsolódó cikkek:
250 méteres felbontású űrfelvételek az ELTE vevőállomásáról