A március 29-i napfogyakozás totalitási sávja a Líbia-Törökország-Kaukázus vonal mentén haladt át az ELTE műholdvevő állomásának vételkörzetén.
Abban az időben, amikor a teljes fogyatkozás árnyékkúpja, az úgynevezett umbra épp ide vetült, nem volt olyan műhold-áthaladás, amely azt jól le tudta volna fényképezni. Volt viszont olyan, amelyik majdnem: amikor az árnyékkúp elhagyta az észak-afrikai partokat, az AQUA műhold ettől keletre, az Akabai-öböl táján járt, és észak felé haladt, és az umbra épp a kép délnyugati sarkában volt.
A műholdas érzékelőrendszerek látását sokkal jobban zavarja a részleges napfogyatkozás fénycsökkenése, mint az emberi szemet. Mi csak a teljes fogyatkozás zónájában észlelünk szinte éjszakai sötétséget, de ha a napkorong nincs teljesen fedve, a félhomályt is nappalnak érzékeljük. A műhold azonban nem: a teljes fogyatkozás zónája mentén nagy távolságig érzékelhető a fénycsökkenés. Emiatt az egész közel-keleti térség vöröses színben játszik, míg Egyiptom, Törökország és Ciprus szinte teljesen elsötétül a 95-98 százalékos fogyatkozás hatására.
Az AQUA műhold MODIS-rendszerének képét március 29-én rögzítettük az ELTE műholdvevő állomásán.
Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)
Kapcsolódó cikkek:
A napfogyatkozás az űrállomásról