Amint az Űrvilág arról már korábban beszámolt, május 26-án, a késő esti órákban a Barents-tengerben tartózkodó Jekatyerinburg tengeralattjáróról bocsátották fel a magyar SAS-2 műszert is hordozó Kompasz-2 műholdat.
Bár azóta a műhold energia-ellátásában gondok jelentkeztek, a start zónájáról másfél nappal később szép műholdfelvételt rögzített az ELTE vevőállomása.
A felvétel közepén látható, a tundra ilyenkor barna színét viselő, északi partján még havas szárazföld az észak-oroszországi Kola-félsziget. Ennek északi, a képen már a felhők által takart részén van Murmanszk. Ettől a kikötőtől északkeletre, körülbelül a kép felső szélénél, a felhős rész keleti határán tartózkodott a tengeralattjáró a műhold felbocsátásakor.
A felvétel keleti szélén látható, és az északi végén átlósan húzódó havas gerincről könnyen felismerhető a Kanyin-félsziget. Az északi tájakon ilyenkor már kis magasságkülönbség is érdemi különbségeket okoz a hóviszonyokban: a Kanyin északi részén húzódó havas gerinc tengerszint feletti magassága nem éri el a 250 métert sem. A félsziget keleti oldalán levő öbölben, a nyugatról érkező meleg tengeráramlásoktól védve még mindig találhatunk befagyott tengerrészt.
A TERRA műhold MODIS-felvételét május 28-án rögzítettük az ELTE műholdvevő állomásán.
Timár Gábor – Kern Anikó (ELTE)
Kapcsolódó cikkek:
A SAS2 felszállt!
Baj van a Kompasz-2 energia-ellátásával
Murmanszk és a Ribacsij-félsziget - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról