A Cassini-űrszonda mostani pályája lehetővé teszi, hogy az óriásbolygóról és gyűrűrendszeréről új nézőpontból készíthessen felvételeket.
Amint az [origo] cikkében is olvashatjuk, a Szaturnusz körül keringő amerikai űrszonda pályája gyakran változik. Általában a holdak és egyben a gyűrű pályasíkjában mozog, az elmúlt hónapokban azonban változott a helyzet. Jelenlegi útvonala messze a rendszer fősíkja fölé viszi az űreszközt. Ebben a helyzetben nem tud a holdak közelében elhaladni, a gyűrűrendszerre azonban nagyszerű rálátása nyílik.
A képek közül bemutatunk kettőt. Ugyanezek nagyobb felbontásban, illetve egy sor más felvétel is megtekinthető a Cassini alább megadott honlapján.
Itt a gyűrűk a Nappal átellenes oldalukról látszanak, szinte összeolvadva a bolygóra vetett árnyékukkal. A kép tetején az 1126 km-es átmérőjű Dione hold fénypontja tűnik fel. A látható fény tartományában felvett képet a Cassini nagylátószögű kamerája készítette február 4-én.
Erről a képről eltávolították a bolygó túlexponált korongját, csak a gyűrűk maradtak. A Szaturnuszra egyedül a gyűrűkre vetett árnyéka utal. A természetes színeket visszaadó mozaikképet 27 különböző (9-9, vörös, zöld és kék szűrővel felvett), január 21-én készített felvételből állították össze. (Képek: NASA/JPL/Space Science Institute)
Kapcsolódó linkek:
A Szaturnusz „madártávlatból” készített képei (ciclops.org)