Űrséták, felszerelt napelemek, kritikus számítógéphiba - ez történt a napokban a Nemzetközi Űrállomáson.
Az Atlantis (STS-117) csatlakozása után törtétekről részletesen az [origo] cikkében olvashatunk. Eszerint meghibásodott a Nemzetközi Űrállomás (ISS) helyzetbeállításért felelős orosz számítógéprendszer, amelyet egyelőre nem is sikerült újraindítani. Az első hiba még június 12-én jelentkezett. Nem kizárt, hogy a bajt az új amerikai napelem-szegmens felszerelése okozta. A műveletet hétfőn kezdte meg az Atlantis űrrepülőgép legénysége. A jelenség további számítógépes hibák láncolatát indította el, amelynek eredményeként az ISS helyzetét stabilizáló giroszkóprendszer üzemképtelenné vált. A helyzetstabilizálást átmenetileg az Atlantis hajtóműveivel kell biztosítani.
Az űrállomáson jelenleg tartózkodó 10 űrhajós nincs közvetlen veszélyben, de nem zárható ki, hogy a legrosszabb esetben végül mindannyiuknak el kell hagyni az ISS-t (ekkor az Atlantis legénysége az űrrepülőgéppel, az űrállomásé pedig a fent lévő Szojuz űrhajóval térne vissza). A hibákat addig mindenképpen el kell hárítani, amíg az Atlantis az űrállomásnál marad. Korlátozás nélkül nem végezhetik az űrrepülőgéppel az ISS helyzetének korrigálását, mert a gép oxigénkészletei is végesek, és a visszatéréskor is kell üzemanyag a Föld körüli pályáról való letéréshez.
Az első űrséta során Jim Reilly és John Olivas dolgozott a kábel-összeköttetéseken. Háttérben a Hold sarlója látható.
A problémák ellenére folytatódott az űrállomás napelemrendszerének továbbépítése. A hétfői (első) űrsétán az űrállomáshoz rögzítették az Atlantis űrrepülőgép által felszállított, S3/S4 jelzésű elemet. Ezután kedden távvezérléssel telepítették (kigöngyölték) az új elem napelemszárnyait.
Az Atlantis hőszigetelő burkolatán keletkezett sérülés javítását most a harmadik űrsétára tervezik.
John Olivas munkában. (Képek: NASA)
Az érdekességek iránt fogékony olvasóinknak felhívjuk a figyelmét azokra a videófelvételekre, amelyeket a start során a szilárd hajtóanyagú rakétákra szerelt kamerákkal rögzítettek. A képsorozatokon a start pillanatától a rakéták leválásán keresztül egészen az Atlanti-óceánba való „csobbanásukig” követhetjük a repülésüket. Ez és más multimédiás anyagok az alább megadott NASA honlapról érhetők el.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az Atlantis megérkezett az űrállomáshoz
Atlantis: március helyett most
Űrrepülőgépes oldal (NASA)