Ma elindult a NASA régen várt új gamma-csillagászati űrobszervatóriuma.
A GLAST (Gamma-ray Large Area Space Telescope, magyarul kb. nagy gyűjtőfelületű gammasugár-űrtávcső) június 11-én, közép-európai idő szerint 18:05-kor startolt Floridából Delta-2 hordozórakétával.
Fantáziakép a GLAST-ról. (Kép: General Dynamics)
A 690 millió dolláros, 4303 kg-os, legalább 5 éves munkára tervezett űreszköz többszöri halasztás után került most Föld körüli pályára. A végső körpálya magassága 560 km, hajlásszöge az Egyenlítő síkjához képest 25,6°. A program széles együttműködésben készült, számos amerikai intézet mellett olasz, francia, japán és svéd közreműködéssel.
A GLAST a gamma-tartományban, a legnagyobb energiájú (legrövidebb hullámhosszú) elektromágneses sugárzás tartományában vizsgálja majd az égitesteket. A tudományos célok közt szerepel a világegyetem legenergikusabb folyamatainak, a fekete lyukak környezetéből induló, relativisztikus sebességű részecskékből álló plazmanyaláboknak, a gamma-kitöréseknek, a pulzároknak, a kozmikus sugárzás eredetének, valamint a Napon létrejövő flereknek a kutatása. Az új műhold nevezetes elődje a CGRO (Compton Gamma Ray Observatory), amely 1991 áprilisában állt pályára az Atlantis űrrepülőgép rakteréből, s 2000-ig működött. A GLAST az azóta végbement műszaki fejlődésnek köszönhetően sokkal nagyobb felbontással, látómezővel és érzékenységgel tanulmányozhatja majd csillagászati célpontjait.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Startra kész a GLAST
Lehet szebb, mint GLAST?
A GLAST indításáról (SpaceflightNow)
A GLAST tudományos programjáról - magyarul (hirek.csillagaszat.hu)