A Very Large Telescope (VLT) segítségével a csillagászok egy olyan fekete lyukat fedeztek fel, mely feltehetően saját galaxisát építi fel.
A tanulmány szerint a szupernagy tömegű fekete lyukak gerjeszthetik a csillagkeletkezést, így „hozva létre” saját galaxisukat. Ez a megfigyelés segíthet megoldani azt a régóta fennálló rejtélyt, hogy miért nagyobb tömegűek a központi fekete lyukak azokban a galaxisokban, melyek több csillagot tartalmaznak.
A kérdéses objektum egy 5 milliárd fényévre lévő kvazár, mely HE0450-2958 néven ismert. Jelenleg ez az egyetlen ilyen ismert objektum, mely nem egy galaxis belsejében honol. Korábbi tanulmányokban azt feltételezték, hogy a kvazár galaxisát vastag porfelhő takarja el, ezért a VLT közép-infravörös detektorának segítségével remélték kimutatni a feltételezett porfelhőt. A várakozásokkal szemben semmi porra utaló jelet nem találtak a kutatók. Ehelyett viszont felfedeztek a kvazár közvetlen szomszédságában egy olyan galaxist, melyben viharos gyorsasággal zajló csillagkeletkezés folyik. A kísérőgalaxisban zajló csillagkeletkezés során évente mintegy 350 naptömegnek megfelelő tömegű csillag keletkezik, százszor több, mint az átlagos galaxisokban a lokális univerzumban.
Színes, összetett kép egy különleges objektumról, a HE0450-2958 jelű kvazárról. Jelenleg ez az egyetlen olyan ismert kvazár, melynek nincs saját detektált galaxisa. A kép közép-infravörös része a VLT VISIR nevű eszközével, míg a látható fényben felvett kép a Hubble-űrteleszkóp ASC műszerével készült. (Kép: ESO)
Korábbi megfigyelések már kimutatták, hogy a kvazártól egy nagy sebességű jet indul, mely nagy energiájú részecskéket juttat a kísérő galaxisba, s melyet nagy mennyiségű, gyorsan mozgó gáz kísér. Ez a folyamat felveti azt a lehetőséget, hogy a kvazár indukálja a nagyarányú csillagkeletkezést, ezáltal létrehozva saját galaxisát. Elképzelhető, hogy a jövőben a két objektum össze fog ütközni. A kvazár mindössze pár tízezer km/h sebességgel mozog a szomszéd kísérőhöz képest. A távolságuk pedig csupán 22 ezer fényév. Habár a kvazár jelenleg még nem rendelkezik saját galaxissal, az ütközést követően saját otthonra fog találni.
Művészi elképzelés, hogyan is hozhatnak létre a fekete lyuk jetjei egy galaxist (Kép: ESO / L. Calçada)
E kép általánosítása szerint a galaxisok olyan gázfelhőkből alakultak ki, melyek kvazártól származó jetekkel ütköztek. A megfigyelések ismeretében a kutatócsoport azt a következtetést vonta le, hogy a fekete lyukak jetjei lehetnek a galaxisképződés fő okozói. Ez a felfedezés jelentheti a régóta keresett kapcsolatot a nagy tömegű fekete lyukak és a sok csillagot tartalmazó galaxis között. Kapcsolódó linkek:
Galaxist építő fekete lyuk? (Astronomy Now)