A NASA sikeres röntgencsillagászati űrteleszkópjának működését tovább finanszírozzák.
Több mint egy évtizedes működés után a Chandra-űrtávcső még mindig megfelelő műszaki állapotban van, tudományos értéke pedig semmivel sem csökkent. A NASA most úgy döntött, hogy egyelőre 2013-ig folytatják a programot, s a működtetés további tudományos támogatására 172 millió dollárt különített el. (Ezzel az ilyen célra fordított teljes összeg 545 millióra emelkedik.) Azt sem zárják ki, hogy lehetőség esetén akár még két, egyenként 3 éves hosszabbítás következzen a mostani lejárta után.
A Chandra-röntgenobszervatóriumot eredetileg 5 éves működésre szánták, amit 2004-ben még ugyanennyivel egészítettek ki. A műhold 1999-ben állt pályára, ahová a Columbia űrrepülőgép (STS-93) rakterében szállították föl. A Chandra a világegyetem objektumaiból érkező nagyenergiájú röntgensugárzást tanulmányozza.
A Chandra – tíz év működés után is – technikailag különösen jó állapotban van. Minden adottnak tűnik ahhoz, hogy az energiaellátó rendszere és fedélzeti hajtóanyag-tartalékai akár 2018 végéig, vagy még tovább kiszolgálják.
A Chandra 2010-es falinaptárának – amely letölthető innen – januári oldala. A 150 fényévnyi kiterjedésű, külső részén egy kéz ujjaira is emlékeztető köd (kék színnel kódolva) röntgensugárzását a közepén levő PSR B1509-58 jelű fiatal pulzár gerjeszti. (Kép: NASA / CXC / SAO / P. Slane et al.)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Tejútrendszer szívének Chandra-portréja
Egy szupernóva aszimmetrikus maradványa
Fekete lyuk tömegének meghatározása a Chandra- röntgenteleszkóppal
A Jupiter és a Szaturnusz röntgentitkai
Mély Chandra felvétel a Cas A szupernóva- maradványról
Chandra és egy szupernóva-maradvány
Csillagok „anyagcseréje”
Valentin-napi üdvözlet a Chandrával
Chandra: szülinapi ajándék
Meghosszabbítják a Chandra működését (Space.com)
A PSR B1509-58 képe a Chandra-űrteleszkóppal (CXC)