Több ember halálát, még többek sérülését, hatalmas anyagi és környezeti kárt okozott, hogy az ajkai timföldgyár egyik zagytározójának a fala átszakadt.
A katasztrófa épp egy hete, október 4-én történt. A kifolyó erősen lúgos folyadék és vörösiszap által leginkább érintett két település, az tározóhoz legközelebb fekvő Kolontár és Devecser területét mutatják az alábbi műholdfelvételek. A képpárok egyik fele a gátszakadás előtti, míg a másik kép a katasztrófa utáni állapotot mutatja.
Az ügybe korábban ártatlanul is belekeveredett egy űrfelvétel, amelyre egy neves nemzetközi környezetvédő szervezet hazai képviselői közvetlenül a vörösiszap-katasztrófa után – meglehetősen dilettáns módon, felesleges hangulatkeltéssel – hivatkoztak. Az a bizonyos kép állítólag a gátszakadás előtti napon készült (valójában a Google Maps adatbázisában található műholdkép, akár 1-2 évvel korábbról – ezek a nyilvános képek természetesen nem frissek és nem naprakészek). A tározó egyik sarkában állítólag egy repedés volt látható a gáton (a képek felbontása alapján ennek kb. 1 méteres szélességűnek kellett volna lennie, tehát túlságosan is nagynak). Állítólag ott, a tározó délnyugati sarkában következett be „másnap” a gátszakadás (valójában az északnyugatiban). A közleményt ugyan röviddel azután visszavonták, időközben mégis önálló életre kelt a sajtóban az álhír, nem könnyítve az amúgy is súlyos helyzetet – s foltot ejtve a szervezet szavahihetőségén is.
A felső SPOT műholdfelvétel még a gátszakadás előttről, 2008-ból való. A képpár új, alsó tagja a tajvani FORMOSAT-2 távérzékelő mesterséges holddal készült, most október 7-én. Az utóbbin jól látszik az iszapelöntés kiterjedése. A tározóból kiszabadult mintegy 1 millió köbméternyi maró anyag vörös színét legfőbb összetevője, a vas-oxid adja (ez a hétköznapi rozsda).
A kép teljes felbontásban itt.
A kép teljes felbontásban itt. (Képek: CNES / NSPO / Spot Image)
Az alábbi képeken fent a Google térképszolgáltatásában is elérhető régebbi műholdképek Kolontárról és környékéről, valamint kinagyítva a zagytározó északnyugati, még ép sarkáról. Lent az Ikonos műhold által készített friss műholdképek ugyanerről a területről. Bár a színek itt is némileg eltérnek, a legalul látható nagyítás jól mutatja, mennyire megrongálódott a gát, ahol kiömlött a vörösiszappal kevert víz.
Ilyen volt régebben...
...és ilyenné vált a táj és a község. (Képek: DigitalGlobe - fent / GeoEye - lent)
Kapcsolódó linkek:
A FORMOSAT-2 műholdképe a vörösiszap-katasztrófa helyszínéről (Spot Image)
Kolontár és környéke műholdképeken (Google LatLong Blog)