1984. február 7. Bruce McCandless kipróbálta az MMU-t, a világ pedig megkapta a holdraszállás képei mellett legtöbbet publikált NASA fotót.
Mire az MMU első próbáihoz érkeztünk, kicsit olyannak éreztük magunkat, mint akit kígyó mart. Két kereskedelmi műholdon is túl voltunk már, amelyek haszontalan pályán ragadtak a beépített hajtóműveik hibája miatt, és túl voltunk egy ballonműholdon is, amit randevúcélpontként bocsátottunk ki, de kidurrant. Nos hát így jutottunk el az MMU tesztjéig, ami aztán nem is sikerülhetett volna jobban. Bruce McCandless előbb tett vele pár kisebb manővert a raktérben, amennyire csak lehet az űrhajó közelében maradva, ha valami rosszul sülne el. Aztán ahogy közeledtünk a napkeltéhez, az egyik nappali pályaszakaszunkon eltávolodott és úgy 100 méternyire repült el a shuttle-tól. Egy darabig ottmaradt lebegve, én pedig a Hasselblad után nyúltam és elámultam a látványtól. „El sem hiszem, amit a keresőben látok”. A horizont jobb kézre esett, Bruce pedig 30 fokos szögben lebegett felette, mivel a Challenger 30 fokban eltért a függőlegestől.
Exponálni kezdtem, közben viszont egyre komolyabb lettem, gondolván, „ha nem rontom el, akár címlapfotó is lehet belőle az Aviation Week magazinban”. Minden egyes fotóhoz háromszor is fényt mértem, és vagy hatszor állítottam az élességen, valahányszor elkattintottam egy felvételt. Egy egész sorozatot lőttem az MMU-ról, két Aviation Week címlapfotót is bezsebelve. Büszke vagyok azokra a fotókra, különösen azután, hogy mostanra minden idők leggyakrabban használt NASA fotói közé emelkedtek. De soha nem láttam a nevem rajtuk, csak annyit: NASA fotó. De én tudom, ki lőtte őket.
(Fotó: NASA / Robert L. Gibson)
Dancsó Béla
Kapcsolódó cikkek:
A NASA még aranykorát élte éppen. A Challenger öttagú személyzete két műholdat készült pályára állítani az új űrhajórendszer tizedik repülésén. És még valami volt a raktérben, egy rakétaszék, az MMU (Manned Maneuvering Unit, ember irányította manőverező egység). Az MMU története a negyedik napon kezdődött, elmesélője pedig Robert L. „Hoot” Gibson:
Kezdődik „visszaszámlálós” sorozatunk. Minden napra egy történet!
Space Shuttle: végső visszaszámlálás