Műholdas mérések szerint a vízzel telített talaj is szerepet játszott a mostani közép-európai nagy árvizek létrejöttében.
Május végén és június elején az Európai Űrügynökség (ESA) SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity) műholdja rekordértékeket mért, ami a talaj felső rétegeiben tárolt víz mennyiségét illeti, főleg Németország területén. Az ilyen típusú adatoknak az időjárási és árvízi előrejelző modellekbe való beépítésén jelenleg is dolgoznak a szekemberek, a most végzett mérések fontos adalékkal szolgálnak a munkához. Az különösebb elemzés nélkül is nyilvánvalónak tűnik, hogy a több évszázados rekordokat megdöntő magas vízállások összefüggésben lehetnek a talaj vízzel való telítettségével. Az esős tavasz után ugyanis a talaj nedvességtartalma a lehető legnagyobb volt, és erre jöttek rá az utóbbi időszak nagy esői. Mivel a talaj már telített volt, nem volt képes elszívni és visszatartani az esővíz egy részét, ami így hirtelen a folyókba jutott.
Az SMOS május 31-én és június 2-án gyűjtött adataiból készült képeken a legnagyobb nedvességratalmú talajok kék színnel látszanak, a kevésbé nedvesek sárgával. A 2009-ben indított SMOS a szárazföldek felett a talaj nedvességtatralmát, a óceánok fölött a tengervíz sótartalmát tudja meghatározni, mikrohullámú tartományban végzett mérésekkel. (Kép: ESA)
Az SMOS által gyűjtött adattípus integrálása az „éles” előrejelzésekbe még a – remélhetőleg nem túl távoli – jövő kérdése. De közben a németországi árvíz elleni védekezés segítése érdekében aktiválták az ilyen katasztrófák esetén érvényes nemzetközi megállapodást (International Charter "Space and Major Disasters"). Ennek értelmében a műholdas távérzékelési adatok (űrfelvételek, vagy a felhős, borult időjárás esetén is használható műholdradaros mérések elemzései) haladéktalanul és ingyen a hatóságok rendelkezésére állnak. Az egyezményt szinte az egész világ műholdüzemeltetői aláírták. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Készül az ESA új földmegfigyelő műholdja
Kettős európai start
Az első „vizes” képek
Harcban a zavaró interferenciával
Katonai radarok is zavarják az SMOS méréseit
Az űrből is látszik a talaj szárazsága
Műholdak is segítenek a Fülöp-szigeteken és Kolumbiában
A tiszai árvíz műholdképeken
Műholdas segítség az árvízi mentésben
SMOS: rekordmértékű volt a talaj víztartalma az árvizek előtt (ESA)