Egy érdekes részlet, a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) dolgozó európai űrhajós készítette fotón.
Amikor az alábbi fénykép készült, az ISS mintegy 400 km magasan keringett a Föld felszíne felett.
A Nagy-sóstótól (Great Salt Lake, Utah állam, USA) a fényképet Alexander Gerst német űrhajós készítette. (Kép: ESA / NASA)
A Nagy-sóstó az egyik legnagyobb sós vizű tó a Földön. Sótartalmát annak köszönheti, aminek a tengerek is: a vízgyűjtő területéről érkező folyók vizét összegyűjti, de lefolyása nincs. A párolgás révén a vízben oldott sók és más ásványi anyagok koncentrációja megnő. A Nagy-sóstó egy valaha mintegy tízszer ekkora kiterjedésű, közel 17 ezer évvel ezelőttig létező tó, a Bonneville-tó megmaradt része.
A fénykép érdekessége, hogy a keresztben húzódó vasúti töltés két oldalán feltűnően eltérő a víz színe. A csak kevés helyen nyitott töltés útjában áll a víz áramlásának, keveredésének. Emiatt az egyik oldalon a tó sokkal sósabb, mint a másokon – olyannyira, hogy ez még az űrből is látszik. A sósabb rész az északnyugati, ahová nem ömlenek nagyobb vízfolyások, így szegényesebb az édesvíz-utánpótlása.
Alexander Gerst, az Európai Űrügynökség (ESA) űrhajósa jelenleg az ISS 41. személyzetében dolgozik. A Blue Dot (a Föld bolygóra utaló kék pont) elnevezésű küldetése során készített képeket rendszeresen megosztja a nagyközönséggel is. Útjából már nincs sok hátra, Gerst és két társa a Szojuz TMA-13M űrhajóval várhatóan november 10-én tér vissza a Földre.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szojuz TMA-13M
A Nagy-Sóstó az űrállomásról készített fotón (ESA)