Már egy éve „leesett” az európai GOCE műhold, de az adatainak feldolgozásával újabb figyelemre méltó eredményt értek el.
A Föld gravitációs terét és az óceáni áramlásokat feltérképezni hivatott GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer) 2009-ben állt pályára. Az Európai Űrügynökség (ESA) műholdján tavaly októberre fogyott el a manőverezéshez használható hajtóanyag, így az űreszköz – jóval túlélve tervezett élettartamát – belépett a légkör sűrű rétegeibe és megsemmisült.
A GOCE korábbi eredményei közül már bemutattuk a minden eddiginél pontosabb globális geoidmodellt, vagyis a Föld képzeletbeli nyugalmi tengerszintjének a felületét. A műhold nevében az O és a C betűk az óceáni áramlási rendszerekre utalnak. Ezen a kutatási területen jelentős mérföldkőnek számítanak azok az adatok, amelyeket a minap egy párizsi GOCE-konferencia alkalmával hoztak nyilvánosságra. A műhold méréseinek felhasználásával a kutatók az eddigi legjobb modellt alkották meg az óceáni áramlások sebességéről, az egész Földre kiterjedően.
A világtérképen a GOCE adataiból meghatározott áramlási sebességek, a színskálán megjelölt cm/s értékekben. (Kép: ESA / CNES / CLS)
A módszer leegyszerűsítve az volt, hogy a GOCE geoidmodelljét levonták az elmúlt 20 évben végzett műholdas megfigyelések alapján adódó közepes tengerszintből. Ezek között például az ESA már nem működő Envisat földmegfigyelő műholdjával gyűjtött óceánfelszín-magassági (altiméteres) adatok is szerepeltek. Az eredmény az óceánfelszín változó topográfiáját szolgáltatta: hol magasabb, hol alacsonyabb az aktuális vízfelszín, és ez hogyan változik. A műholdas adatokból származtatták az áramlási sebességeket, amelyeket helyszíni, bóják segítségével gyűjtött független mérésekkel kalibráltak és ellenőriztek. Az új információ javítja majd az óceánokat leíró és a víz viselkedését előre jelző modelleket. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Végre elindult a GOCE
A tökéletes súlytalanság
A GOCE első geoidtérképe
A Föld gravitációs tere – soha nem látott részletességgel
A GOCE és a Moho
Tovább csökkentik a GOCE pályamagasságát
A GOCE „meghallgatta” a japán földrengést
GOCE: eljött a leesés ideje
Leesett a GOCE, bajt nem okozott
Ami a rengés után maradt
A GOCE óceánáramlás-modelljéről (ESA)