A csatlakozási szerződést február 4-én írták alá Párizsban, az Európai Űrügynökség (ESA) központjában.
Az ünnepélyes alkalommal megjelent Jean-Jacques Dordain, az ESA főigazgatója. Észt részről Anne Sulling gazdasági és távközlési miniszter látta el kézjegyével a dokumentumot.
(Kép: ESA)
Észtország és az ESA szorosabb együttműködése 2007-ben, egy együttműködési megállapodás tallinni aláírásával kezdődött. 2009 végén a balti országból az ESA egyik európai együttműködő állama lett. Észtországban régi hagyományai vannak az asztrofizikai kutatásoknak, észt kutatók és mérnökök már eddig is számos tudományos és technológiai programban vettek részt az ESA tagállamaival közösen. A legutóbbi időben, a PECS (Plan for European Cooperating States) megállapodás keretében főleg űrtudományi, távérzékelési, élet- és anyagtudományi, űrtechnológiai programokba kapcsolódtak be Észtországból. Az első észt műhold, az ESTCube-1, a Tartui Egyetemen készített apró „kockaműhold” (CubeSat) 2013. május 7-én startolt a Vega rakéta második repülése alkalmával.
A tagság hivatalossá a ratifikációs folyamat végeztével, még ebben az évben válik majd.
Az ESA következő, 22. tagállama már tényleg Magyarország lesz! A hazánk és az ESA között kötendő szerződést várhatóan Budapesten írják majd alá, február 24-én.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Észtország az ESA új együttműködő állama
V, mint Vega, vegetáció és Vietnam
MEGFEJTÉS: Magyarország és egy másik
Észtország belép az Európai Űrügynökségbe (ESA)