Február elején darabjaira esett egy 20 éve pályán levő amerikai katonai meteorológiai műhold.
A DMSP (Defense Meteorological Satellite Program) 13-as számú, 1995-ben indított holdjának fedélzetén, az energia-ellátó rendszerben az üzemeltető Amerikai Légierő (U.S. Air Force, USAF) szakemberei hirtelen hőmérséklet-növekedést észleltek. Február 3-ától az űreszköz helyett már csak 43 űrszemétdarab mozgását tudták tovább követni. Az eset csak február 27-én került nyilvánosságra, amikor már független, polgári megfigyelők is észlelték a hatását.
Egy DMSP műhold a Föld körül. (Fantáziakép: USAF)
A DMSP-F13 jelű űreszköz az alacsony poláris pályákon keringő amerikai katonai időjárási holdak rendszerének legrégebb óta üzemelő tagja volt. 2006-ig szolgált az „első vonalban”, azóta tartaléknak számított. Emiatt a vesztesége sem okoz jelentős kiesését a szolgáltatásban. A DMSP kifejlesztése az 1960-as években kezdődött. 1972-ben feloldották a katonai meteorológiai holdak adatainak titkosságát, azóta a civil időjárás-előrejelzők és kutatók is hozzáférhetnek a mérési adatokhoz. Jelenleg hat DMSP hold üzemel a Föld körül, a DMSP-F19 tavaly áprilisban startolt. A következő, a DMSP-F20 a tervek szerint 2016-ban áll pályára.
A keletkezett törmelékdarabokat követik, és ha szükséges, figyelmeztetéseket adnak ki a közelben elhaladó műholdak üzemeltetői számára – ahogy ezt a többi ismert űrszemétdarab esetén is teszik. A 800 km körüli magasságú, közel a pólusok fölött elhaladó pályák térségét előszeretettel használják földmegfigyelő műholdak számára. Azt is megpróbálják kideríteni, vajon milyen meghibásodás vethette szét darabjaira a műholdat.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Új amerikai katonai meteorológiai hold
Amerikai katonai meteorológiai hold indult
Katonai meteorológiai hold indult Kaliforniából
A Föld fényei éjjel
Köszönjük, naptevékenység!
A DMSP-F13 műhold széteséséről (Space News)