A mexikói kommunikációs hold Atlas-5 rakétával indult Floridából. A Mexsat-1 májusban veszett el egy Proton rakéta balesetében.
A mostani startra Cape Canaveral 41-es indítóállásáról került sor október 2-án, magyar idő szerint 12:28-kor. A mexikóiak távközlési rendszerük modernizálása céljából bocsátották fel az űreszközt. Azért folyamodtak ezúttal a megbízható – de nyilván drágább – amerikai hordozórakétához, mert korábban megégették magukat – átvitt értelemben, és a szó szoros értelmében is. Májusban ugyanis egy Proton rakétaindítás során a Mexsat-1 (Centenario) műhold megsemmisült, nem jutott el a Föld körüli pályára.
A Mexsat-2 (más néven Morelos-3) geoszinkron pályára kerül, ahogyan a Mexsat-1-gyel is tervezték. A 2010 végén megrendelt, három műholdat alkalmazó rendszer első pályára állított tagja egyébként a Mexsat-3 (Bicentenario) volt. Az egy Ariane-5 rakétával indult 2012 végén, az amerikai Orbital Sciences cég építette, és kisebb, mint a Boeing által gyártott Mexsat-1 és -2. A két nagyobb hold – pontosabban a startbaleset miatt csak a Mexsat-2 – mobil földi távközlési eszközök kiszolgálására is képes. A rendszert 3G+ mobil távközlési, adattovábbítási célra szánják, legalább 15 éves időtartamra. Szárazföldi, vízi és légi telepítésű terminálok, mobil eszközök közötti kapcsolatra használják az ország hatóságai nemzetbiztonsági, polgári (plédául távoktatási, távgyógyítási), katasztrófa-elhárítási alkalmazásokra. A rendszer révén az ország ritkábban lakott vidékei is jobban elérhetővé válnak távközlési eszközökkel.
A Mexsat-2 (Morelos-3) műhold a szerelőcsarnokban, mielőtt rácsukódik a rakéta orrkúpjának burkolata. (Kép: ULA)
A Mexsat programjára 1,6 milliárd dollárt költött a mexikói kormányzat. Állítólag a Mexsat-1 elvesztése ellenére is kielégíti majd az igényeket a rendszer, bár nyilván sérülékenyebb lesz egy esetleges meghibásodás esetén.
A Mexsat-2 egy 22 m-es átmérőjű, L-sávú antennát nyit majd ki a Föld körüli pályán. Az érzékeny antennára azért van szükség, hogy a viszonylag kis teljesítménnyel sugárzó földi mobileszközök jeleit is venni tudják. Emellett a műhold Ku-sávú kommunikációra is képes lesz. Egy napos keringési idejű, az egyenlítői síkhoz képest csak 6°-os hajlásszögű geoszinkron pályáján pozíciója 116,8° nyugati hosszúság környezetében lesz. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Mexikó távközlési műholdrendszert rendelt
Ariane-5: évzáró két műholddal
Megint Proton, megint baleset
Proton: tervezési hiba a baleset oka
A Mexsat-2 startjáról (Spaceflight Now)