A HXMT rövidítésű csillagászati műhold mellett három kisebb űreszköz is pályára került csütörtökön Kínából.
A startot egy Hosszú Menetelés-4B típusú hordozórakétával hajtották végre június 15-én, magyar idő szerint 5 órakor, a Csiucsüan (Jiuquan) űrközpontból. A rakéta fő hasznos terhe a HXMT (Hard X-ray Modulation Telescope) nevű űrtávcső volt, amely a nagyenergiájú röntgentartományban végzi majd megfigyeléseit, és pályára állítására elég hosszú ideje, 2010 óta várakoztak a szakemberek. Fejlesztését 2000-ben kezdték meg. Az elektromágneses spektrum röntgentartományában a földi légkör nem átlátszó, így csillagászati méréseket csak fölötte lehet végezni. A HXMT erőssége a korábban épült röntgencsillagászati eszközökhöz képest a nagy látómezeje és a széles energiasáv, amelyben érzékeny. Ezért kiválóan alkalmas az égbolt minél teljesebb felmérésére, a röntgentartományban fényes források, a neutroncsillagok és a környezetükből anyagot befogó fekete lyukak vizsgálatára. A tudományos célok között szerepel a Tejútrendszer fősíkja környezetének felmérése, tranziens (váratlanul felfényesedő, aztán elhalványodó) jelenségek felfedezése, időbeli változásokat mutató röntgenforrások vizsgálata.
Kína első röntgencsillagászati űrteleszkópjának startja és működése. (Videó: CCTV+)
A 2,8 tonna starttömegű, 2 m × 2 m × 2,8 m méretű űreszköz a CAST (Chinese Academy of Space Technology) eddig földmegfigyelő műholdakhoz alkalmazott platformjára épült. Fedélzeti műszereit a Kínai Tudományos Akadémia Nagyenergiájú Fizikai Intézete (Institute of High Energy Physics) és a Csinghua Egyetem (Tsinghua University) munkatársai fejlesztették. Három tudományos műszere az 1–15 keV, 5–30 keV, valamint a 20–250 keV energiatartományban érzékeny. Működésének első évében feltérképezi a teljes égboltot, később inkább célzott méréseket végeznek vele.
A kínai csillagászati műhold mellett ugyanazzal a rakétával került Föld körüli pályára két kínai Csuhaj-1 (Zhuhai-1) és az argentin ÑuSat-3 műhold. A Csuhaj-1-01 és Csuhaj-1-02 tömege egyaránt 50 kg. Az Orbita néven készülő földmegfigyelő rendszer videofelvételeket készítő tagjaiként működnek majd. A 37 kg-os ÑuSat-3 az argentin Aleph-1 földmegfigyelő műholdrendszer harmadik darabja. A startok ebben a sorozatban két ÑuSat műholddal tavaly május végén kezdődtek, a teljes rendszert 25 elemből állóra tervezik. A ÑuSat-4 és -5 várhatóan idén augusztusban kerülhet pályára.
Kapcsolódó cikkek:
Kínai és argentin műholdak indultak
Kapcsolódó linkek:
A HXMT röntgencsillagászati műhold felbocsátása (nasaspaceflight.com)