A március 29-én indított indiai távközlési műhold egyelőre (?) elveszett az irányítói számára.
A kb. 150 km és 36 500 km magasság között változó geostacionárius átmeneti pályára állított GSAT-6A egy GSLV Mk.2 hordozórakétával startolt Sriharikota szigetéről. Az Indiai Űrügynökség (Indian Space Research Organization, ISRO) a felbocsátást sikeresnek ítélte. A bajok nem sokkla később kezdődtek.
A GSAT-6A geostacionárius távközlési műhold startja március 29-én egy GSLV Mk.2 rakétával. (Kép: ISRO)
A 36 ezer km magasan húzódó körpályára szánt műholdak kezdetben általában elnyúlt átmeneti pályára kerülnek, amelyek földtávoli pontja közel esik a majdani végleges magassághoz. A pálya földközeli pontjának magasságát pedig saját hajtóműveikkel végzett korrekciós manőverek sorozatával emelik meg fokozatosan. A GSAT-6A esetében az első két ilyen manőver meg is történt, de utána hirtelen elhallgatott az űreszköz. Március 31. óta dolgoznak azon az indiai földi irányítók, hogy újra fel tudják venni a rádiókapcsolatot a műholddal. Sajtóértesülések szerint a GSAT-6A energiaellátó rendszerében léphetett fel hiba.
Az ISRO közleménye szerint a startot követően a műhold rendben kinyitotta a napelemtábláit és megkezdte az önálló energiatermelést is. A GSAT-6A-t egyelőre nem tekintik elveszettnek. Ha valamilyen fedélzeti meghibásodás miatt automatikusan biztonsági üzemmódba kapcsolt és a rendszerek újraindultak, akkor lehet még esély a kapcsolatfelvételre. Az űreszköz jelenleg 26 ezer és 36 ezer km között változó magasságban kering a Föld körül, az egyenlítői síkhoz képest 3,3°-os pályahajlással. már csak egy manővert kellett volna végezni a fő hajtóművel, hogy kialakuljon a kör alakú pálya.
(Fantáziakép: ISRO)
A tervek szerint a GSAT-6A végső pozíciója 83° keleti hosszúság fölött lett volna. Ott nyitották volna ki nagy, 6 méteres átmérőjű S-sávú antennáját. A 40 millió amerikai dollárnak megfelelő összegbe került távközlési hold felbocsátáskor remélt élettartama legalább 10 év volt. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
GSAT-6A
Megszakadt a kapcsolat a nemrég felbocsátott indiai GSAT-6A műholddal (Spaceflight Now)