GSLV Mk.2 rakátával indult a GSAT-7A, a geostacionárius pálya felé tart.
Az idei hetedik és egyben utolsó indiai műholdindításra az Indiai Űrügynökség (IRSO) GSLV (Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) hordozórakétájának Mk.2-es változatát használták. A start a Satish Dhawan Űrközpontból, akkan is a 2-es számú indítóhelyéről, Sriharikota szigetéről történt december 19-én, magyar idő szerint 11:40-kor.
A GSLV rakéta, már az indítóhelyen felállítva. (Kép: ISRO)
A GSAT-7A egy távközlési műhold, amelynek Ku-sávú adatátviteli szolgáltatásait az indiai hadsereg veszi majd igénybe. Földi telepítésű katonai radarállomások, a légierő bázisai, légi járművek, többek közt pilóta nélküli repülőgépek adatkapcsolatát biztosítják műholdas összeköttetéssel. Az indiai légierő korábban amerikai gyártmányú Predator-B és Sea Guardian robotrepülőgépeket vásárolt, amelyek műholdas irányítással nagy magasságban végrehajtott, hosszú időtartamú küldetésekre is alkalmasak.
Az űreszköz starttömege 2250 kg, először egy 170 km és 33 190 km között változó magasságú elnyúlt ellipszispályára került. Innen saját fedélzeti hajtóműveivel éri el az egyenlítői sík közelében húzódó geostacionárius pálya kb. 36 ezer km-es magasságát. Tervezett élettartama 8 év.
A GSAT-7A a szerelőcsarnokban, kinyitott napelemtáblákkal. (Kép: ISRO)
A GSAT-7A elődje a 2013-ban egy Ariane-5 rakétával pályára állított GSAT-7, amely az indiai haditengerészet számára készült, szintén kommunikációs feladatok ellátására.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Ariane-5: két műholddal, idén negyedszer
A GSAT-7A pályára állítása (Spaceflight Now)