Kazahsztánban ma szerencsésen földet ért a Szojuz MSZ-09 orosz, amerikai és német utasa, akik több mint fél évet töltöttek az űrállomáson.
Azzal a Szojuz MSZ-09 űrhajóval látogatták meg a Nemzetközi Űrállomást (ISS), amelyről kiderült, hogy orbitális kabinja falán egy apró, 2 mm átmérőjű lyuk keletkezett. Csak nyolc napja sikerült a lyuk helyét egy különös űrséta alkalmával kívülről is szemügyre venni, miután széttrancsírozták fölötte a szigetelő borítást. Most azonban a Szojuz orbitális egysége – benne az ominózus lyukkal – a Föld légkörében elégett, az űrhajósok pedig a hővédő borítással fedett, ejtőernyővel lassított, végül hajtóművekkel lefékezett visszatérő kapszulában érték el a felszínt.
Az orosz Szojuz űrhajók három fő egysége. Elöl a személyzet munkájához és pihenéséhez használt, viszonylag „tágasabb” orbitális kabin. Hátul a műszaki kiszolgáló egység, benne a fő és a manőverező hajtóművek, az hajtóanyagtartály, a kommunikációs, elektromos és hőszabályozó rendszerek, rajta pedig az energiatermelő napelemtáblák. A két említett egység visszatéréskor leválik és a sűrű légkörbe lépve megsemmisül. A közöttük elhelyezkedő visszatérő kabinban érnek földet az űrhajósok. (Kép: NASA)
A Szojuz MSZ-09 három utasa – Szergej Prokopjev (Oroszország), Serena Auñón-Chancellor (Egyesült Államok) és Alexander Gerst (Németország) – magyar idő szerint ma hajnalban, 6:02-kor landolt a kazah sztyeppén. A területet most hó borította.
A visszatérő trió, még az űrállomás Cupola moduljában. Balról jobbra Prokopjev, Auñón-Chancellor és Gerst. Utóbbi az Európai Űrügynökség (ESA) képviseletben az 57. számú állandó személyzet parancsnokaként dolgozott. (Kép: NASA)
A most befejeződött több mint fél éves űrutazás két újonca, Prokopjev és Auñón-Chancellor valamivel több mint 196 napot töltött a Föld körül. Gerst esetében ehhez még hozzáadódik az előző, 2014-es ISS-látogatása során gyűjtött 165 napja. Így a német űrhajós együttesen közel egy teljes évet töltött már a világűrben, amivel ő az ESA időtartam-rekordere. Miután elhagyták a szűk kabint és átestek a legelső orvosi vizsgálatokon, hárman háromfelé indulnak. Prokopjev a Moszkvához közeli Csillagvárosba, Gerst az ESA kölni űrhajósközpontjába, amerikai társuk pedig a houstoni Johnson Űrközpontba repül.
Ahogy az ISS 57. személyzete is csonka volt – hiszen az utánuk következő Szojuz MSZ-10 startja októberben sikertelen volt, a két utas nem érte el a világűrt, kényszerleszállást hajtottak végre –, úgy az utánuk maradt csapat is csak három tagból áll egyelőre. Az űrállomás 58. állandó személyzetének tagjai (Oleg Kononyenko, David Saint-Jacques és Anne McClain) csak nemrég, december elején érkeztek a Szojuz MSZ-11-gyel. Érdekesség, hogy a közösen töltött 16 nap is hozott egy elsőséget. Most először fordult elő ugyanis, hogy az ISS teljes amerikai személyzetét női űrhajósok (Auñón-Chancellor és McClain) alkották.
A váratlan események és a csökkentett létszám ellenére az 57. számú személyzet több száz biológiai, biotechnológiai, fizikai, földtudományi kísérletet és megfigyelést végzett el, hiszen végső soron az ISS fő értelme, hogy egyedülálló módon súlytalanságban üzemelő tudományos kutatólaboratóriumként helyet adjon ilyen vizsgálatoknak.
A személyzetcsere megszokott ütemének mielőbbi helyreállítása érdekében előrehozták a következő, MSZ-12 jelű Szojuz űrhajó repülését, és a tervezett utaslistát is megváltoztatták. Eredetileg áprilisban repült volna az orosz Oleg Szkripocska parancsnoksága alatt az amerikai Christina Koch és egy az Egyesült Arab Emírségekből rövid időtartamú küldetésre érkező űrhajós. Ehelyett már februárban indul a következő Szojuz, és Koch mellé az a két űrhajós – az orosz Alekszej Ovcsinyin és az amerikai Nick Hague – kerül, akik a Szojuz MSZ-10 balesete miatt októberben nem tudtak eljutni az ISS-re.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Szojuz-bontás az űrben
Párhuzamos vizsgálatok
Megfúrt Szojuz?
Lyukas Szojuz
Három űrhajós és egy csomag Pille
Kényszerleszállás után, épségben
Szojuz MSZ-10: sikertelen start
Szojuz MSZ-11
A Szojuz MSZ-09 visszatérése (Spaceflight Now)