A NASA 2,5 milliárd dollárból fejleszti az elkövetkező időszak öt műholdból álló földmegfigyelő műholdrendszerét.
A jelek szerint a Biden-kormányzat alatt visszanyeri fontosságát a Föld megfigyelése a világűrből. Nemrég bejelentették, hogy az amerikai űrügynökség a klíma változásával és a földfelszín alakulásával kapcsolatos adatgyűjtés érdekében, Earth System Observatory programnév alatt (ez a Föld rendszerének megfigyelését takarja) egy öt elemből álló műholdrendszer kifejlesztését tervezi a következő évtized során.
A projekt keretében tervezett műholdak közül az első nem új – úgy is mondhatnánk, hogy egy „átcímkézésről” van szó. Fejlesztése már 2014 óta folyik, indítására 2023 januárjában kerülhet sor. Ez a NISAR (NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar), egy amerikai–indiai együttműködésben készülő, apertúraszintézises elven működő radaros földmegfigyelő műhold lesz. Az L- és S-sávban működő űreszközről korábban már mi is írtunk, először 2016-ban, legutóbb idén áprilisban.
A radaros NISAR a jelenlegi tervek szerint 2023 elején állhat pályára. (Fantáziakép: NASA)
A NASA jelenleg is 23 földmegfigyelési célú űrkísérletet hajt végre, ezekbe a műholdakon kívül beleértendő a Nemzetközi Űrállomáson elhelyezett 6 műszeregyüttes is. Bill Nelson, az űrügynökség nemrég kinevezett új vezetője szerint az Earth System Observatory ernyője alatt magasabb szintre léphet ez a fajta tevékenység. A megcélzott fő kutatási területek az alábbiak:
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Közös indiai–amerikai radarműholdat terveznek
Ázsiai mozaik – 2021. március (1. rész)
A NASA földmegfigyelő műholdjai
A NASA 2018-as költségvetése
2,5 millárd dollár a NASA Earth System Observatory programjára (Spaceflight Now)