A Rocket Lab rakétájának májusi kudarca utáni első starttal egy kis amerikai katonai kísérleti műholdat állítottak pályára.
Az Electron rakéta előző, 20. számú indítása május 15-én a második fokozat hibájából, a hajtómű idő előtti leállása miatt nem járt sikerrel. A vizsgálatokat elvégezték, bő két hónappal később ismét munkába állhatott a rakéta. Az indítóhely ezúttal is a szokásos új-zélandi bázis volt, a Mahia-félszigeten. A start időpontja július 29-én magyar idő szerint 8 óra. Eredetileg azt tervezték, hogy ez a műhold már a cég új, amerikai területen, Virginia államban, a Wallops-szigeten fekvő starthelyéről indul, de annak felavatására az engedélyezési eljárások lassúsága miatt még várni kell.
A naplemente utáni, helyi időben este 6 órai indítás Új-Zélandból. (Kép: Rocket Lab)
A mostani volt a Rocket Lab 21. indítása 2017 óta (a sorozatban három kudarc volt). A startok közül nem kevesebb mint nyolc alkalommal amerikai katonai vagy kémműhold volt a hasznos teher. Ez ezúttal a Monolith nevű katonai műholdat jelentette, amely 52 perccel a felemelkedés után sikeresen önállósult a tervezett pályáján. A projekt jelzése STP-27RM, amelyben a rövidítés jelentése Space Test Program. Ennek keretében kísérleti űreszközöket állítanak pályára valamilyen innovatív műszaki megoldás kipróbálására. A Monolith esetében egy a műholdéhoz mérten nagy tömegű – az információk szerint űridőjárás-megfigyelési célú – érzékelő kinyitásával kísérleteznek, ami megváltoztatja az űreszköz dinamikai tulajdonságait. Így meg kell oldják a műhold térbeli helyzetének stabilan tartását. A küldetést 2019 óta készítik elő. Az adatok segítenek a jövőben a kis műholdakra telepíthető kiterjedt mérőműszerek fejlesztésében, ami a küldetések egyszerűsödéséhez, az előkészítésük felgyorsításához, végspő soron a költségek csökkentéséhez vezethet.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Electron rakéta kudarca két BlackSky holddal
A Rocket Lab új indítóhelye
Az Electron rakéta 21. startjáról (Spaceflight Now)