Van, aki esetleg eddig is soknak gondolta a műholdseregek létszámát? Az igazán nagy számok még csak ezután jönnek...
Az Amazon keddi bejelentése szerint megkötötték az űrtörtélem eddigi legnagyobb szabású startszerződését, méghozzá három szolgáltatóval. A Kuiper nevű műholdas internetes projekt több ezer tervezett űreszközét összesen akár 83 indítás alkalmával a United Launch Alliance (ULA) Vulcan Centaur, az Arianespace Ariane-6 és a Blue Origin New Glenn rakétáival állítják majd pályára. Mindhárom hordozóeszközben közös, hogy fejlesztésük előrehaladott állapotban van, ugyan még nem mutatkoztak be, de ez belátható időn (idén vagy jövőre) belül megtörténik. Az Amazontól érkező, összességében több milliárd dolláros megrendelés nem mellesleg több mint duplájára növeli ezen rakéták lekötött startjainak számát, úgy, hogy még egyik sme repült. Egyúttal jó hír azoknak, akik a fejlesztések üzleti megtérülésében bíztak.
Montázs az Amazon által megrendelt három (még készülő) hordozórakétáról. (Fantáziakép: Blue Origin / United Launch Alliance / ESA / Spaceflight Now)
Az alacsony pályás műholdak rendszerén alapuló internetes szolgáltatások közül leginkább a SpaceX Starlink műholdseregével és a OneWebbel találkozhattak olvasóink. Az Amazon egyelőre még csak tervezett Kuiper hálózata hasonló koncepción alapul. A Ka-sávú rádiós kommunikációra képes műholdaknak a Földet körülvevő hálózata alacsony késleltetési idejű, szélessávú adatátvitelt tesz lehetővé. A tervek szerint az északi és déli 56°-os szélességi körök között található előfizetőket szolgálnák ki – itt él az emberiség túlnyomó többsége.
A mostani startmegrendelések pénzügyi részleteiről, valamit az első indítások várható idejéről nem hoztak nyilvánosságra információt. Az illetékes amerikai szövetségi hírközlési felügyelet (Federal Communications Commission, FCC) érvényes engedélye alapján mindenesetre a Kuiper-hálózat 3236 tervezett műholdjának felét 2026 közepéig pályára kellene juttatni. Eddig még egy sem indult közülük, de két prototípust még az idei év vége előtt felbocsáthatnak ABL Space Systems új RS1 rakétájával. Tavaly áprilisban az Amazon bejelentette, hogy a konstelláció kezdeti tagjait az ULA Atllas-5 rakétájával tervezik indítani, összesen 9 alkalommal. Után jönnének az új generációs Vulcan rakéták, amelyekből 38-ra lesz szükség. Mindez azt is igényli, hogy fejlesztéseket végezzenek az Űrhaderő floridai Cape Canaveral bázisán, ahol szükség lesz például egy új mobil startállás felépítésére, hogy a Kuiper indításaihoz szükséges tempót tarthassák.
(Kép: Amazon)
Az Arienespace részéről 18 Ariane-6 indítás, míg a Blue Origin részéről 12 New Glenn indítás (és opció legfeljebb 15 továbbira) a tárgya most bejelentett megállapodásnak. Közös tulajdonsága a szóban forgó hordozórakétáknak, hogy egy-egy alkalommal akár több tucatnyi űreszközt is pályára tudnak majd állítani: az Ariane-6 a legerősebb (64-es, vagyis négy oldalsó segédrakétával felszerelt) konfigurációjával 35–40 darabot, a Vulcan Centaur 45-öt, a New Glenn 61-et. Ezek a számok azt jelentik, hogy az Amazon a megállapodásokkal bőven lefedte a teljes kiépítéshez szükséges műholdszámot. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
OneWeb: a konkurenciával repülnek
Emelkedő árak
Starlink, egy tizenkettedszer repült rakétafokozattal
Műholdseregek és csillagászat
Az égbolt védelmében
Internet a világűrből
Az Amazon három szolgáltatónál akár 83 rakétaindítást kötött le (Spaceflight Now)
Project Kuiper hírek (Amazon)