Egy porszemcse méretű, váratlanul nagy mikormeteoroid találta el májusban a James Webb-űrtávcső főtükrének egyik szegmensét.
A tavaly decemberben indított, azóta az állomáshelyére, a Nap–Föld rendszer külső Lagrange-pontja környezetébe megérkezett és a bonyolult beüzemelésén sikeresen túljutott James Webb-űrtávcső (James Webb Space Telescope, JWST) 6,5 m átmérőjű főtükre 18 darab hatszögletű, berilliumból készült, aranyozott borítással ellátott szegmensből áll.
A JWST kinyitott főtükre a start előkészülete idején, még a Földön. (Kép: NASA)
A tükör darabjait a beeső fény pontos fókuszálása érdekében igen precízen, legfeljebb az emberi hajszál vastagsága töredékének megfelelő hibával kell beállítani. Így egy a tükörbe nagy sebességgel becsapódó, mégoly apró darabka is észrevehető hatást gyakorolhat a leképezés minőségére. Hasonló esemény történt az elmúlt hónapban május 23–25. között, de ez valójában már az ötödik – habár a legerősebb – detektált becsapódás volt, mióta az űrtávcső a világűrben van.
A teleszkóp tükrét úgy alakították ki, hogy azt nem védi tubus, ezért természetesen ki van téve az ilyen külső hatásoknak. A mérnökök számítottak is hasonlókra, de a májusi becsapódás erőssége meghaladta a modellszámítások által jósolt mértéket. Az irányítók a C3 jelű tükörszegmens pozíciója beállításának változtatásával sikeresen korrigálták a becsapódó részecske okozta torzulás jelentős részét. A megmaradó, még érzékelhető hibával együtt is a JWST tükrének optikai tulajdonságai jobbak, mint a tervezéskor kitűzött cél. Így az űrtávcső képességeivel nincsen baj, mégis a jelenség némi aggodalomra ad okot. Bár eredetileg is számoltak azzal, hogy a műszer az idő múlásával, a mikrometeoroid-becsapódások miatt fokozatosan veszít „éleslátásából”, most azt vizsgálják, mit lehetne tenni, ha az eredeti számítások túl optimistának bizonyulnának. A JWST élettartamát legalább 10 évesre tervezték, de 20 évben is reménykednek.
Minden idők legfejlettebb infravörös űrtávcsöve, a 10 milliárd dolláros JWST munkába állását mindenesetre nem késlelteti az incidens, a NASA továbbra is július 12-én tervezi nyilvánosságra hozni az első „színes” képeket a beinduló megfigyelései alapján. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
GYORSHÍR: Úton a James Webb-űrtávcső
JWST: minden kinyílt
Megérkezés, de hova?
A JWST parallaxisa
A főtükör már tökéletes
Ütést kapott a JWST főtükrének egyik szegmense (Spaceflight Now)