Milyen kihívásokkal kell szembenézni, ha a Marsra szeretnénk utazni? Sorozatunkban most az izolációval foglalkozunk.
A hosszú távú űrutazás során a technikai, életmódbeli, egészségügyi kihívások mellett egy nagyon fontos dologgal is számolni kell: az elszigeteltséggel. A NASA kutatóiban jogosan merült fel a gondolat, hogy ha egy csapat embert több hónapra, évekre összezárunk, akkor a viselkedésbeli illetve pszichológiai változások kialakulása elkerülhetetlen lesz.
Nézzük is meg, melyek azok a tényezők, amelyek hatással lehetnek egy űrhajós teljesítményére és mentális egészségére.
(Kép: NASA)
A NASA azért, hogy ezekre a lehetségesen felmerülő problémákra megoldást találjon, olyan kísérleteket indított el, melyek során kis csoportok izolációját vizsgálják. Figyelik a csoport kommunikációját, dinamikáját, változásait, illetve az egyén személyiségében létrejövő változásokat. Korábban egy évig tartó, zárt környezetben való elkülönítés során érdekes eredményeket kaptak a kutatók. Például a harmadik negyedévben lelki mélypont volt mérhető a csoporttagoknál külön-külön. A kutatás kimutatta, hogy a harmadik negyedév mélypont volt az összes résztvevőnél. Ez azt jelenti, hogy motivációvesztettnek érezték magukat, de ezen az időszakon átlendülve az utolsó negyedéves szakaszra normalizálódott a hangulatuk. Ezek a kísérletek nagyon fontosak, hiszen számolnunk kell minden lehetséges felmerülő problémával egy ilyen nagyszabású utazás során: az egyéni és csapattagok közötti feszültségekkel, a csapattagok közötti kapcsolat csökkenésével, az egyéni zárkózottsággal. Ezek a kutatások segítenek a kialakuló pszichés problémák felismerésében, hiszen minél korlátozottabbak, elszigeteltebbek az emberek, annál valószínűbb, hogy valamilyen változás, torzulás alakul ki akár a viselkedésükben, gondolkodásukban vagy személyiségükben. De nem szabad elfelejteni, hogy ez a vizsgálat egy Földön létrehozott mesterséges izoláció volt. Ha belegondolunk, ez mégsem tudja teljesen reprezentálni azt a valóságos egyedüllétet, ami a marsi utazásra vállalkozó bátor űrhajósokra vár, hiszen a földi kutatások során a kísérleti csoportok fejében ott motoszkálhatott az a nyugtató tudat, hogy a Földön vannak és bármi történik is, rövid időn belül segítséget kaphatnak. Ezzel szemben a marsi utazás során a hihetetlen nagy távolság miatt a kommunikáció is lassabb lesz a Földdel, így sokszor kell majd önállóan, ismeretlen helyzetekben döntést hozniuk, vagy akár az utazás lelkileg legnehezebb részénél, az út háromnegyedénél ez a kommunikációs távolság (azaz hogy több perc is eltelhet a válasz megérkezéséig) nem fog segíteni a legénységnek a lelkileg/pszichésen megélt mélyponton való átlendülésében.
Hogyan próbálja a NASA megoldani ezeket az igen komoly problémákat? Különböző technikákat és okos eszközöket fejlesztenek. Az alvászavarokat speciális fényrendszerrel lehetne megoldani, amellyel be lehetne állítani a megfelelő biológiai ritmust. Illetve olyan okos eszközt használhatnának, amely segíti az aktivitás és éberségi szint megfelelő beállítását. A fáradtságérzet monitorozására használják az öt perces öntesztet (five minute self-test), amely a frusztráció érzésének felmérését és csökkentését szolgálja. Ezek a kutatások nagyban hozzájárulnak a majdani marsi utazás során kialakuló lehetséges izoláció kihívásaival való sikeres szembenézéshez.
(Folytatjuk!) Kapcsolódó cikkek:
Emberekkel a Marsra? (1. rész)
Emberekkel a Marsra? (2. rész)
Marsutazás kérdőjelekkel
A Mars500 kísérlet eredményeiből
Magyar pszichológusok a Mars500-ban
Negyedikén „ér földet” a Mars500
Emberekkel a Marsra? (4. rész)
Emberekkel a Marsra? (5. rész)
Emberekkel a Marsra? (6. rész)