Betegségek és zárt környezet: ezekkel a kihívásokkal is szembe kell nézniük a Marsa utazó űrhajósoknak.
A NASA az űrutazások során megtanulta, hogy az űrhajóban levő ökoszisztéma, azaz az űrhajósokat körülvevő környezet, a mikroorganizmusok nagyon fontos szerepet játszanak az űrhajósok mindennapi életében. A mikrobák adott tulajdonságai megváltozhatnak az űrben, és hogy ezen mikroorganizmusok, amelyek természetesen megtalálhatóak az emberi testben, sokkal könnyebben kerülnek át az egyik emberről a másikra zárt környezetben. Az űrállomás bizony zárt környezetnek tekinthető. Az űrben elkerülhetetlen, hogy az űrhajósok stressz-szintje megemelkedjen, az immunrendszer reakciói megváltozzanak, ezáltal fogékonyabbá téve őket adott betegségekre is akár. Ezek után érthető, hogy elengedhetetlen, hogy az űrhajós lakó- és munkaterülete alaposan megtervezett legyen. Gondoljunk csak az otthonunkra: nem szeretnénk sem túl hidegnek, sem túl melegnek, vagy akár túlzsúfoltnak, hangosnak, rosszul megvilágítottnak. Éppúgy az űrben sem feltétlenül szeretnénk egy ilyen lakhelyet magunknak.
Jack Fisher amerikai űrhajós törlőkendővel mintát vesz a Nemzetközi Űrállomás Cupola moduljában, hogy az ott található mikrobákat megvizsgálhassák. (Kép: NASA)
A NASA annak megoldására, hogy az űrhajósok ne szennyezett levegőt lélegezzenek be, folyamatosan méri a levegő minőségét. Emellett elemzik a legénység vizelet- és vérmintáit is, hogy megbizonyosodjanak, az űrutazás okozta stressz nem okozott semmilyen fertőzést, mint például az Epstein–Barr vírusfertőzés. Ez a fertőzés levertséggel, magas lázzal, a nyaki nyirokcsomó megnagyobbodásával jár. Ezen vizsgálatokat modern molekuláris biológiai módszerekkel végzik el, hogy a legénység egészséges tudjon maradni. Ezek mellett folyamatosan mintát vesznek az űrállomás és a legénység testének számos pontjáról, hogy elemezzék a mikrobiális törzseket, amelyek jelen lehetnek ott. Folyamatosan monitorozzák az űrhajósok immunrendszerének állapotát is fejlett technikákkal, a vérből, nyálból, illetve vizeletmintákból. A lakó- és munkakörnyezetet igyekeztek úgy kialakítani, hogy egyszerre legyen kényelmes, mégis jól kihasználható. A világítást a természetes földi fényviszonyokhoz hasonlóan oldják meg, LED lámpák segítségével.
Ezeket a kutatásokat látva még inkább lenyűgöző és egyben félelmetes, hogy mi mindenre kell gondolni egy űrállomás kialakításakor.
(Folytatjuk!)
Kapcsolódó cikkek:
Űrutazó baktériumok
Mikrobiom a súlytalanságban
Kombucha az ISS-en
Új baktérium, váratlan helyen
Emberekkel a Marsra? (1. rész)
Emberekkel a Marsra? (2. rész)
Emberekkel a Marsra? (3. rész)
Emberekkel a Marsra? (5. rész)
Emberekkel a Marsra? (6. rész)