A közelmúltban hivatalba lépett ESA főigazgató az előző hétvégén tartott ESA Tanácsülésen sokak számára váratlanul az ESA-vezérkar több mint felét lecserélte, és egy sor új igazgatót nevezett ki.
A Johann-Dietrich Wörner ESA-főigazgató döntése alapján (várhatóan) 2016 elején hivatalba lépő új vezetés:
ŰRTECHNIKA ALKALMAZÁSAI
TUDOMÁNY ÉS FELFEDEZÉS
ŰRTECHNOLÓGIA ÉS ÜZEMELTETÉS
ADMINISZTRÁCIÓ
A fenti nyolc személy közül Vaissiere, Canete és de Westgaver került pozíciójában megerősítésre, a többiek újak.
Érdekes és sokféleképpen értelmezhető fejlemény Verhoef kinevezése a Galileo program élére. Mint ismeretes, a Galileo műholdas navigációs program az EU projektje, melyben az ESA a technikai hátteret biztosítja – hasonlóan a korábban GMES-nek, jelenleg Copernicusnak nevezett műholdas távérzékelési programhoz. A helyzet azonban az, hogy az ESA-n belül csak ez utóbbit tekintik egyértelmű sikertörténetnek. A Galileót – melyet sorozatos csúszások és folyamatos költségtúllépések jellemeztek – egyáltalán nem! Ennek fényében talán meglepő, hogy a Galileo és EGNOS programokat a jövőben az a Verhoef irányítja, aki 2005 és 2011 között az Európai Bizottság (EC) műholdas navigációért felelős programmenedzsereként maga vezette a Galileo „EU-s oldalát”. Vannak persze olyan vélemények, hogy nélküle talán Galileo sem lenne ma... Ráadásul – többek véleménye szerint – később jól teljesített, mint az EC Kutatásért és Innovatív Szállítási Rendszerekért felelős vezetője (DG MOVE), majd pedig a Megújuló Energiaforrásokért felelős irányító (DG RTD) is. Meglátjuk!
Egyelőre nem világos, hogy a jelenlegi igazgatók meddig maradnak pozícióban, s az újak mikortól veszik át az irányítást, de a leginkább logikusnak az év végi váltás tűnik.
Kapcsolódó cikkek:
Új főigazgató irányítja az ESA-t
Örömzene az ESA-ban
Kapcsolódó linkek:
Az ESA sajtóközleménye az új igazgatókról