December 6-án indult a világ legkisebb működő műholdja, a magyar SMOG-P.
A budapesti Műegyetemen fejlesztett „zsebműhold”, azaz 5 cm-es élhosszúságú kocka alakú űreszköz (PocketQube, 1PQ), valamint ugyancsak magyar, magánkezdeményezésre épült társa, a kétszer nagyobb térfogatú (2PQ) ATL-1 Új-Zélandról, egy Electron hordozórakétával állt alacsony Föld körüli pályára. Mint arról korábban beszámoltunk, a második magyar műhold, a SMOG-1 világrekorderré vált, hiszen ilyen apró űreszköz még soha nem volt működőképes. Most, a start után 3 hónappal még mindig rendben küldi rádióadásait a Földre, annak ellenére, hogy kilátásai a hosszú élettartamra nem kedvezőek.
A SMOG-P egyik konstruktőre, Herman Tibor készített egy weboldalt, ahol a műhold legfontosabb jellemzői láthatók. Itt naponta 3-4 alkalommal frissülnek az adatok.
Az egyik tegnapi képernyőkép bemutatásával köszöntjük a 3 hónapos „születésnapját” ünneplő SMOG-P-t!
A SMOG-P fedélzeti alegységeinek aktuális állapotát mutató honlap egy részlete március 5-én, a start óta már közel 60 ezer adatcsomag vétele után. A grafikonról az akkumulátor feszültsége olvasható le az idő függvényében. (Kép: SMOG-P / BME) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
GYORSHÍR: Elindult a második és a harmadik magyar műhold
Magyar világrekord az űrben
Egy sikeres hónap
A SMOG-P „vesszőfutása”
A magyar űrkutatás híre a világban
A SMOG-P állapotát mutató honlap (BME)