Kínából csütörtökön kereskedelmi földmegfigyelő műholdakat állítottak pályára a modern, szilárd hajtóanyagú rakétával.
A kisebb műholdak indítására alkalmas, a startra gyorsan és rugalmasan előkészíthető, viszonylag alacsony költségű Hosszú Menetelés-11 rakétatípus fejlesztését 2013-ban kezdték, 2015-ben már be is mutatkozott. Ahogy akkor, úgy most is Csiucsüanból (Jiuquan) emelkedett a magasba. A mostani start pontos ideje április 26-án, magyar idő szerint 6:42 volt. Ez volt a rakétatípus negyedik startja, mind sikeres.
(Kép: China Academy of Launch Vehicle Technology, CALT)
A hordozórakéta hasznos terhét jelentő öt kisebb műhold egy kiterjedt földmegfigyelő konstelláció része, amelynek fejlesztője a Zhuhai Orbita Aerospace Science and Technology cég. A vállalat székhelye a Kína déli partjainál fekvő Kuangtung (Guangdong) tartományában van. A műholdkonstelláció neve a magyar átírásban furán festő Csuhaj-1 (Zhuhai-1), feladata természeti erőforrások kutatása, települések, mezőgazdasági művelés alatt álló területek, erdők felmérése műholdas távérzékelési módszerekkel. A vállalat elkövetkező évekre vonatkozó terveiben összesen 34 műhold pályára állítása szerepel. Ezek között lesznek hiperspektrális (vagyis sok színben érzékeny) optikai és infravörös földmegfigyelő holdak, videofelvételeket készítő és radaros méréseket végző űreszközök is.
A rakéta orrkúpját ráhelyezik a műholdakra. (Kép: Zhuhai)
A mostaniak közül négy űreszköz hiperspekrális kamerákkal van felszerelve, tömegük egyenként 80–100 kg, jelölésük OHS-01-től -04-ig terjed. Összesen 32 különböző hullámhosszon (színben) figyelik a Földet. Felszíni felbontásuk 10 m körüli, egyszerre 150 km széles sávot tudnak leképezni, miközben elrepülnek fölötte. A négy műholddal a teljes földfelszínt öt naponként újra és újra meg tudják figyelni. Az ötödik, kb. 90 km starttömegű videós műhold (OVS-2) képeinek felbontása 90 cm-es, lefedettségi sávja 22,5 km széles. Amerikai követési adatok szerint a műholdak kb. 500 km magasan húzódó poláris (97,4°-os hajlásszögű) pályára kerültek.
A Hosszú Menetelés-11 rakéta felemelkedése az öt Csuhaj-1 földmegfigyelő műholddal, a Góbi-sivatagnál épült Csiucsüan űrközpontból. (Forrás: CGTN)
A Csuhaj-1 rendszer első két nagyfelbontású videós műholdja 2017 júniusában startolt egy Hosszú Menetelés-4B rakéta társutasaiként. Az idei év második felében még öt újabb Csuhaj-1 hold pályára állítása várható. A mostani start volt Kínából ebben az évben már a tizenkettedik. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Hosszú Menetelés-11
Műholdnavigáció pulzárokkal
A századik Csiucsüanból
Kínai röntgen-űrteleszkóp indult
A kínai Hosszú Menetelés-11 rakéta negyedik startja (Spaceflight Now)