Elmarad az európai nehézrakéta következő, májusra tervezett indítása. Az egyik hasznos terhét, egy indiai távközlési műholdat ugyanis visszarendelték ellenőrzésre.
Pedig az Indiai Űrügynökség (ISRO) geostacionárius pályára szánt, 5870 kg-os GSAT-11 távközlési műholdja márciusban már megérkezett a reménybeli indítás színhelyére, Dél-Amerikába, a Francia Guyanában található Kourou űrközpontba. Most egy egyelőre nyilvánosságra nem hozott probléma miatt mégis visszaszállítják ellenőrzésre az indiai gyártójához. Bár az okokat nem közölték, talán van összefüggés azzal, hogy a nemrég, március végén (29-én) Indiából felbocsátott GSAT-6A-val megszakadt a földi irányítók rádiókapcsolata.
A GSAT-11 március 28-án egy hatalmas repülőgép gyomrában érkezett Francia Guyanába, a Félix Eboué repülőtérre. (Kép: Arianespace)
A május 25-re kitűzött startidőpont elhalasztásával egy másik műholdüzemeltető is rosszul járt, az Ariane-5 kapacitása ugyanis megengedi, hogy egyszerre két műholdat helyezzenek vele geostacionárius átmeneti pályára. Az indiai űreszköz társbérlője a kettős nevű Azerspace-2/Intelsat-38 távközlési hold lett volna, amelynek kapacitásait az azerbajdzsáni Azercosmos és az ismert nemzetközi üzemeltető, az Intelsat hasznosítja majd. Hamarosan kiderül, hogy az Azerspace-2/Intelsat-38 milyen új társat kap, és mikor indulhatnak majd az űrbe.
Az Ariane-5 következő indításáig így egészen júliusig kell majd várni, amikor négy új európai Galileo navigációs műholdat állítanak közepes magasságú Föld körüli pályára. A 2018-ra tervezett további menetrend állítólag nem változik. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
GSAT-6A: megszakadt a kapcsolat
A GSAT-11 startjának elhalasztása (Space News)