Sorozatunkban az ESA és az európai országok űrtevékenységének olyan híreivel jelentkezünk, melyek önálló cikkhez rövidek, ám talán mégsem érdektelenek. Az első részben űrhajósokról és rakétákról olvashatnak.
November közepén az Axiom Space Ax-4 űrrepülés három újonca Kölnben, az európai űrhajóskiképző központban (EAC, European Astronaut Centre) vett részt képzésen. A Crew Dragon pilótaülését elfoglaló indiai Shubhanshu Shukla (balra), Sławosz Uznański ESA- projektűrhajós és küldetésspecialista (Lengyelország, középen) és Kapu Tibor küldetésspecialista (Magyarország, jobbra) elsősorban az európai Columbus modullal ismerkedtek. (Az Ax-4 parancsnoka, az amerikai Peggy Whitson még 2023-ban teljesítette itt kereskedelmi űrhajósképzésének „Columbus-os” részét.)
A Columbus laboratórium az Európai Űrügynökség (ESA) legjelentősebb hozzájárulása a Nemzetközi Űrállomás (ISS) programjához. A 75 m3-es hengeres modul tudományos és kísérleti berendezésekkel van telezsúfolva. Belsejében 10 szabványos méretű „szekrény” (rack) található. Egy-egy ilyen szekrény tulajdonképpen egy-egy önálló laboratóriumnak tekinthető, vannak például biológiai, fiziológiai, folyadékfizikai stb. rackek. De a Columbus külső részén is találhatók olyan eszközök, amelyeknek az űr vákuumában kell lenniük, hisz a Föld tágabb környezetét, a sugárzást vizsgálják, vagy épp olyan anyagtudományi vagy biológiai kutatások anyagai, amelyeknek érintkezniük kell az űr szélsőséges körülményeivel.
November vége az Ax-4 személyzetet már egy másik fontos vizsgálaton érte. A négy elsődleges (egy-egy amerikai, indiai, lengyel és magyar) jelölt, valamint az egy-egy indiai és magyar tartalék barokamrás vizsgálaton esett át. Itt magasságtűrésüket, illetve a hirtelen nyomásvesztés esetén látható reakcióikat, cselekvőképességüket vizsgálták. (Mozaikképünk alsó részén balra a lengyel ESA-űrhajós, jobbra lent Kapu Tibor.)
2025 elején (legkorábban február közepén) várható az Ariane-6 rakéta következő repülése. Ezt a vállalást a fejlesztők és a gyártók az első repülés adatainak áttekintése után tették. Az addig azért még elvégzendő feladatok közül íme néhány:
Egy november 20-án született kontraktus értelmében az Arianespace indíthatja – legkorábban 2026 második felében – az Exotrail GEO űrvontatóját. Az eszköz több rakomány egyik eleme lesz egy Ariane-64-es konfigurációjú (lásd fent) hordozórakétán. Az „űrvontatók” egy pályák közötti mozgást (jelentős pályaemelést) megvalósító, a műholdakat jóval magasabb pályára emelő rakétafokozatok (OTV, Orbital Transfer Vehicle). Itt most egy olyan változatról van szó, mely az alacsony Föld körüli pályáról a geostacionárius átmeneti pályára emelő „műholdszállító”. Az OTV-k jelentősége az, hogy nő a piaci igény a kisebb, gyorsabban indítható geostacionárius holdak iránt. Ezek azonban általában nem rendelkeznek saját, nagy kapacitású hajtóművekkel. Jelentős pályaemelésekre, egy alacsony (LEO) pályáról a geostacionárius (GEO) pályára történő többszöri és egyenként is hosszú gyújtásokra alkalmatlanok. Ezért igény van erre specializált fokozatokra, mint amilyen az Exotrail fejlesztése.
November 20-án jelent meg a hír, miszerint az ESA 44,22 millió euróval „löki meg” (boost!) a „new space”-es európai hordozórakéta-fejlesztési projekteket. Ahogy azt Toni Tolker-Nielsen, az ESA űrszállításokért felelős igazgatója elmondta, „Európa feltörekvő szállítórendszer-fejlesztői első startjaik felé haladnak, (…) és mi nagy érdeklődéssel figyeljük, (…) ahogy diverzifikálják az európai szállítási szolgáltatási ajánlatot”. A pénzt az öreg kontinens négy vállalata között osztják szét. Ezek a HyImpulse, az Isar Aerospace, az Orbex és a Rocket Factory Augsburg (RFA).
(Folytatjuk!) Kapcsolódó cikkek:
Az Ax-4 küldetés: magyar űrhajóssal
Ázsiai mozaik – 2024. június–július (1. rész)
Hivatalos: lengyel űrhajós az Axiommal
HUNOR: kijelölték a következő magyar űrhajóst
ESA’ 2018
Helyére került a Columbus
Indulásra kész a Columbus
Az Ariane-6 bemutatkozása
Új európai nehézrakéta és más…
Német rakéta bemutatkozása Ausztráliában
Európai mozaik – 2024. augusztus
Európai mozaik – 2024. január
Európai mozaik – 2020. október (1. rész)
Európai mozaik – 2023. október (2. rész)
Európai mozaik – 2022. szeptember (2. rész)
Európai mozaik – 2024. november (2. rész)