13:13. A brit sajtóban is óriási vitákat váltott ki a Columbia megsemmisülése. Érvek és ellenérvek csapnak össze az űrrepülőgép-flottával, illetve magával a személyzettel végzett űrtevékenységgel kapcsolatban. Eközben Izreal miniszterelnöke kijelentette, hogy az ország továbbra is fog űrhajósokat küldeni a világűrbe.
Az Observer megállapítja, hogy "Az (amerikai) űrügynökség 30 milliárd dolláros (28 millárd euros) programja (az űrrepülőgép program) szétesni látszik, és valószínű, hogy a Nemzetközi Űrállomás programnak is vége".
A cikk folytatásában a szemleíró azt írja, hogy "a figyelmeztető jeleket félresöpörték – aminek katasztrofális következményei lettek – és ma még nem látni, hogy az Ügynökség (a NASA), hogyan lesz képes talpraállni…"
"Esélyük sem volt", - írja a News of the World.
A Sunday Mirror még ennél is keményebben fogalmaz, amikor egyetlen szóval jellemzi a helyzetet: “elvesztek”.
A Mail on Sunday szerint az eset “megkérdőjelezi az egész amerikai űrprogram helyességét.” A lap – egy magát megnevezni nem kívánó NASA tisztviselőt idéz, aki szerint “(a Columbia) 21 éves volt – a flotta legidősebb tagja – és immár huszonnyolcadik küldetését teljesítette. Világosan ki kell mondani, az űrrepülőgépek túl öregek ahhoz, hogy feladatukat elvégezhessék.”
A Sunday Times szembehelyezkedik a fentiekkel amikor azt mondja, “az egyedüli válasz a program továbbvitele lehet”. Kicsivel később megállapítja: “A tegnapi katasztrófa emlékeztet arra, hogy az űrrepülés kockázatos, de a kockázat nem lehet ok a program felfüggesztésére. A tragédia ellenére, Amerikának továbbra is a csillagok felé kell fordulnia.”
Ariel Sharon, Izreal miniszterelnöke, szintén a pozitív hangokat erősítette, amikor bejelentette, hogy a zsidó állam továbbra is elkötelezett az űrprogram mellett, és függetlenül attól, hogy tegnap az ország első asztronautája életét vesztette, a jövőben újabb űrhajósokat indít a világűrbe.
Kapcsolódó cikkek:
Hogyan tovább Nemzetközi Űrállomás?