Már négy hónapja van úton Európa első Holdra indított űrszondája, a SMART-1. A sugárzási öveken túljutva leállították ionhajtóművét, s felvételt készített a Holdról.
A Hold felé tart az európai SMART–1 (Small Missions for Advanced Research in Technology – kis missziók fejlett műszaki kutatásokhoz) űrszonda, amely mint neve is mutatja egy technológiai fejlesztési program legújabb kísérlete. Ionhajtómű segítségével jut el égi kísérőnkhöz, amely körül pályára áll, s mintegy 2-2,5 évig tudományos kísérleteket is végez.
Az űrszonda feladata, hogy a nagyreményű ionhajtómű tesztelése mellett kipróbálja a legújabb technológiájú kísérleti berendezéseket is. Az elmúlt hónapban több felvételt is készített AMIE elnevezésű (Asteroid-Moon Micro Imager Experiment – aszteroida-hold mikro-képfelvevő kísérlet) műszerével égi kísérőnkről, a Holdról. A kép január 29-én készült az első negyedben lévő Holdról, amelyen a nagyobb medencék, a sötétebb, bazaltos anyaggal kitöltött tengerek, azaz „mare-k” alakzatai is kivehetőek.
A 2003. szeptemberi indítás óta február elejére már 206-szer kerülte meg a Földet a SMART–1. Az eltelt négy hónapos működés után január 30-án leállították az ionhajtóművet, amely még legalább három hétig „pihenni fog”. Ezalatt az idő alatt a tudományos műszerek beállításával foglalkoznak majd.
A SMART–1 Európa első önálló Hold-szondája. A tervek szerint 15 hónap múlva, 2005-ben éri el Hold-körüli elnyúlt pályáját, s ekkor kezdi meg tudományos vizsgálatait is hat fedélzeti műszerével. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Európa: Irány a Hold!
SMART-1