A NASA két nagy űrobszervatóriumával a Naphoz hasonló csillagok körüli por- és törmelékkorongokat vizsgáltak.
A hasonló por- és törmelékkorongok a korai Naprendszer fejlődésének "pillanatfelvételeiként" is felfoghatók. A mi csillagunk körül ebből maradt mára a külső Kuiper-övezet.
(Képek: NASA) Kapcsolódó linkek:
A fent látható fantáziakép egy csillag körüli korongot ábrázol, amelyből bolygók keletkezhetnek.
A két kis kép azonban igazi, a Hubble Űrtávcsővel nyert adatokból készült felvétel. A közeli, fiatal csillagok körüli korongok jól kivehetők. Az AU Microscopii (balra) esetén oldalról, a HD107146 jelű csillag (jobbra) esetén felülről látunk rá a korongra. A korongok anyagából alakulhatnak ki idővel a bolygók. A kutatók mindkét esetben egy-egy belső rést véltek felfedezni, amelyből az anyagot akár egy már születőben levő bolygó is kisöpörhette.
Az infravörös Spitzer Űrtávcső mérései alapján - most először - hasonló korongokat azonosítottak már ismert bolygókkal rendelkező, fejlett (átlagosan négymilliárd éves) csillagok körül is. Mindez az első közvetlen bizonyíték arra, amiben kevesen kételkedtek: a kialakuló bolygóknak közük van a "törmelékkorongokhoz". A bolygófejlődésből visszamaradt anyag tízszer-százszor kevesebb, mint a fiatal csillagok korongjaiban, ezért nehéz ezeket detektálni.
Új eredmények a csillagok körüli korongokról a Hubble honlapján