Bemutatunk néhányat az amerikai Landsat-7 távérzékelő mesterséges hold válogatott képeiből. Ezeken bolygónk felszíni alakzatai gyönyörű „műalkotásokként” jelennek meg.
A Landsat-7 mesterséges hold 700 km magasan a Föld felszíne felett, napszinkron poláris pályán kering, 1999 áprilisa óta. A NASA Goddard Űrközpontjából irányított programban nyolc színképtartományban készítenek felvételeket. Az itteni képek ezek kombinációjából készültek. Ezúttal az európai kontinens változatos felszíni alakzatai közül mutatunk be hármat.
Az első, 2000 júniusában készült felvétel Izland északnyugati, fjordokkal csipkézett partvidékét mutatja. A félszigetek sora a sziget területének csak nyolcadrészét teszi ki, de a teljes partvonal hosszúságának több mint fele itt van.
A második, 2002-es képen Hollandia déli partvidéke látható. Az Északi-tengerbe futó folyók által lerakott üledék alakította ki a jellegzetes deltatorkolatot. A hollandok a földterület védelmében a vizet bonyolult csatorna- és gátrendszerrel szabályozzák.
Végül egy másik delta: Oroszország nagy folyója, a Volga itt ömlik a Kaszpi-tengerbe. A folyó a torkolatvidéken több mint ötszáz ágra szakad. A kép 1999-ben készült.
(Képek: NASA Landsat Project Science Office / USGS EROS Data Center)
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
CORINE felszínborítási adatbázis felújítás
Fogyásnak indult antarktiszi gleccserek
A természet műalkotásai az űrből nézve (2)
A természet műalkotásai az űrből nézve (3)
A természet műalkotásai az űrből nézve (4)
A természet műalkotásai az űrből nézve (5)
A természet műalkotásai az űrből nézve (6)
A Landsat-7 képgalériája