Ezt a felvételt június 10-én, pénteken készítette a TERRA műhold MODIS-rendszere. A kép felbontását jelentősen csökkentettük annak érdekében, hogy a Baltikumtól Olaszországig húzódó légörvényt teljes egészében be tudjuk mutatni.
Június első hetében, 6-ától szokatlanul hideg, csapadékos időjárás kezdődött Közép-Európában. Ausztria és a Balkán magasabb régióiban, illetve a Magas- és az Alacsony-Tátrában, 1500 méter felett havazással köszöntött be a júniusi tél, az erős szél pedig ilyentájt teljesen szokatlan hófúvásokat is okozott. Hazánkban sem hó, sem fagy fordult elő, azonban csütörtökre virradóra a Kékestetőn 3 fokot mértek. A napi maximumhőmérséklet is sok helyütt 10 fok alatt maradt, s a péntek sem hozott számottevő enyhülést. A februárt-márciust idéző időjárást egy ciklon okozta. E képződmény péntek déli állapotát mutatjuk be az űrfelvételen. A felvétel sarkai Olaszországra, illetve a Tirrén-tengerre, a Fekete-tengerre, Oroszországra és Dániára esnek.
A szokatlanul hideg idő következtében az erős ciklon szinte semmilyen zivatartevékenységgel nem járt. Beágyazott zivatarfelhők közepes, és térben nagyon kis területre korlátozott villámlást okoztak csütörtökön Észak-Erdély egy részén. A kép keleti (jobb) szélének felső harmadánál, Kijev térségében látható az a fehér, borzas alakú felhőképződmény, amely péntek délben az egyetlen komoly zivatart okozta a térségben. A hazánkat borító hidegcsepp a ciklonnal együtt kissé délre mozog a Balkán, Albánia és Észak-Görögország irányába: a közeli órákban, illetve szombaton itt várható a legalacsonyabb hőmérséklet Európában.
Timár Gábor - Kern Anikó (ELTE)