A NASA válogatást tett közzé Leroy Chiao, a Nemzetközi Űrállomás előző, 10. állandó legénysége parancsnokának legszebb felvételeiből.
Minden fotós álma, hogy egzotikus helyekre eljutva különleges fényképeket készíthessen. Chiao az űrállomás lakójaként a Föld körül keringve szerencsés helyzetben volt, s nem is rövid ideig. Az ott-tartózkodás eredményeképp felvételek ezreit készítette, részben „munkaköri kötelességből”, részben egyre inkább saját élvezetére. A súlytalanság állapotában a fotós és a gép rögzítése nem is volt olyan könnyű feladat. Ráadásul az expozíciós idő alatt a céltárgy, vagyis a Föld elmozdul, amit a kamera mozgatásával kompenzálni kell.
A NASA honlapján most közzétette az űrhajós tíz legkedvesebb fotóját. Kedvcsinálóul az alábbiakban mi is bemutatunk néhányat.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az egyiptomi Nasszer-tó, a Nílus asszuáni felduzzasztása révén keletkezett mesterséges vízfelület (2005. január 23.)
A Kínai Nagy Fal (2005. február 20.). Chiao szerint – a közhiedelemmel ellentétben– a Nagy Fal szabad szemmel nem könnyen vehető ki az űrből, legfeljebb kiváló légköri viszonyok mellett, és annak tudatában, hogy pontosan merre is kell keresni...
Az USA keleti partvidékén a Massachusetts állambeli Cape Cod-félsziget nemzeti parkjának legészakibb része (2005. március 30.)
A telihold a Föld kékes peremének közelében, ahogyan csak a világűrből látható (2005. február 24.; képek: NASA)
Új legénység indult az űrállomásra
Adatok a Szojuz TMA-6 repüléséről
Leroy Chiao legszebb fotói a NASA-nál
Az ISS 10. legénységének képgalériája