A szerdai Merkúr-átvonulás a Föld túloldaláról volt látható, s a napkutató űreszközök is megörökítették.
Itt most az amerikai-európai SOHO képét mutatjuk be.
A különböző időpontban készült felvételek sorozatából összeállított képen a legbelső bolygó apró korongja kitakarja a Nap látható felszínének egy kis részét. A Merkúr látszó átmérője kb. kétszázszor kisebb a Napénál. Ezt az öt órán át tartó „miniatűr napfogyatkozást” a Nap és a Föld közötti L1 Lagrange-pont környékén tartózkodó SOHO űrszonda teljes egészében meg tudta figyelni.
Legutóbb 2003-ban volt Merkúr-átvonulás. A belső bolygók átvonulása viszonylag ritkán megfigyelhető esemény. Évszázadonként 13-14-szer figyelhető meg a Földről Merkúr-átvonulás. A Vénusz-átvonulások még ritkábbak: páronként fordulnak elő, több mint száz éves különbségekkel.
A kép közepéről hiányzó pontokról sem maradt le az űreszköz, de a felvétel letöltésének időpontjában az adatfeldolgozás még nem fejeződött be...
(Kép: ESA/NASA)
Az alábbi két képet az új japán napkutató műhold, a szeptemberben startolt Hinode műszereivel készítették. Fent az optikai teleszkóp (SOT) három különböző időpontban mutatja a Merkúr 10 ívmásodperc szögátmérőjő korongját. Az alsó, röntgentartományban készült felvételen a látványos hátteret a napkorona szolgáltatja. A Merkúr pozícióját nyíllal jelölték meg. (Képek: JAXA/ISAS)
A Hinode műszerei jelenleg épp a beüzemelés fázisában vannak.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
A Merkúr-átvonulás képekben...
Vénusz-átvonulás az űrből nézve
Tíz éve indult a SOHO
A Hinode már a Napot figyeli
Így látta a SOHO a Merkúr-átvonulást
Átvonult a Merkúr a Nap előtt - képgaléria (hirek.csillagaszat.hu)