A Szaturnuszról, gyűrűiről és holdjairól az elmúlt négy év alatt másfél ezer sajtóközlemény-fotót publikáltak. Lehetetlen mindet észrevenni vagy mindre emlékezni...
A hírek napi áradatában a legszebb és legbravúrosabb felvételek sem maradnak hosszú ideig a figyelem középpontjában. Ez ellen a tendencia ellen a Cassini csapata (Cassini Imaging Central Laboratory for Operations, CICLOPS) a maga módján úgy kívánt „küzdeni”, hogy honlpjukon egy hónapon keresztül népszerűségi versenyt hirdettek. A szavazásnak vége, az eredmény megtekinthető a CICLOPS weblapján.
Az előválogatást követően a színes képek kategóriájában toronymagasan (a voksok mintegy negyedrészét begyűjtve) nyert az alábbi felvétel.
2006. szeptember 15-én a Szaturnusz körül keringő Cassini-űrszonda a bolygó árnyékába került. A különleges nézőpontból készült felvétel valójában egy mozaikkép, a széleslátószögű kamera 165 egyedi felvételéből állították össze. Érdekessége nem csak a gyűrűrendszer lélegzetállító képe. A felvételen kis fényes pontként saját bolygónk, a Föld is feltűnik, amint az a lenti nagyításon jól látható. (Képek: NASA/JPL/Space Science Institute)
A fekete-fehér kategória két, közel holtversenyben (nagyjából 10-10%-nyi szavazattal) végzett győztese meglepte a szakembereket.
A felvétel magas északi szélesség fölött készült, alul a gyűrűkkel (2007. május 24.). A légkörbe a szokásosnál nagyobb mélységben láthatunk be az infravörös szűrőnek köszönhetően.
Ez a felvétel egy modern festményre emlékeztet. A háttérben, a bolygó korongja mellett a Titan látható. A majdnem pontosan élükről látszó gyűrűk sötét sávja mintegy kettészeli a hold képét (2006. május 10.).
Kapcsolódó cikkek:
A Szaturnusz - felülről
Furcsa alakú légörvény a Szaturnuszon
Milyennek látszik a Föld a Szaturnusz mellől?
A Szaturnusz-rendszer szépsége
A Cassini tovább ontja a képeket
Szaturnusz-portré három holddal