A líbiai fővárosról és környékéről 1976-ban és 2002-ben készült műholdfelvételek alapján jól látható, mennyivel nőtt a beépített terület.
Líbia Afrikai északi részén, a Földközi-tenger partvidékén fekszik. Az ország területének legnagyobb része kő- és homoksivatag, de északon egy keskeny sávban termékeny alföld található. A lakosság közel háromnegyede a terület mindössze másfél százalékán, a tengerparti városokban, s főleg a fővárosban, Tripoliban él.
(Képek: J. Allen / NASA / USGS)
A képek Tripoli terjeszkedését illusztrálják. A felső felvételt az amerikai Landsat-2 műhold készítette 1976. január 29-én. Az alsó jobb felbontással, majdnem pontosan 26 évvel később, 2002. január 12-én készült a Landsat-7-tel. A hamis színezésű képeken piros jelzi a növényzetet (minél élénkebb a szín, annál dúsabb a vegetáció), kékesszürkék az épületek és beépített felületek, fehéres színű a kopár talaj. A Földközi-tenger vize majdnem fekete.
A később készült képen szembetűnő a városi beépítettség térnyerése. A várostól délre megjelent 15 kör alakú mező. Ezek központi forgócsappal öntözött mezőgazdasági területek; az éltető öntözővíz a mezők közepéről érkezik. Líbiában az éves csapadékmennyiség nem éri el a 100 millimétert. A talajvízkészlet fenntarthatatlan fogyásának megállítására 1983-ban hatalmas vízvezeték-építési programba kezdtek. Ez mintegy 1300 darab, akár 500 méter mélyre fúrt kutat, 1300 km csővezetéket foglal magába. Tripolit 1996 óta látják el így édesvízzel.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Ki hogy műveli a földjét?
Tripoli műholdképeken (NASA EO)