A DigitalGlobe WorldView-1 műholdja emelkedés közben kapta lencsevégre az észak-koreai rakétát. Az indítóállást borító füstfelhő is jól látható.
A Koreai Népi Demokratikus Köztársaság (KNDK) Muszudan-ri nevű rakétabázisáról április 5-én indították a hazai fejlesztésű Taepo Dong-2 rakétát. A kísérlet hivatalos célja egy „távközlési” műhold felbocsátása volt. Külföldi információk szerint a műhold nem érte el a Föld körüli pályát. Amerikai, japán, dél-koreai és nyugat-európai vélemények szerint az eseményt valójában egy katonai célú rakétakísérletnek kell tekinteni.
A KNDK-ban a televízió egy propagandacéllal készült videofelvételt is bemutatott az indításról. Maga a felvétel a külföldi szakértők számára rengeteg információt szolgáltat a rakétafejlesztésről.
Az épp a helyszín közelében repülő WorldView-1 műhold tökéletesen időzített felvétele. (Kép: DigitalGlobe)
Az amerikai DigitalGlobe cég által üzemeltetett, nagyfelbontású űrfelvételek készítésére alkalmas WorldView-1 távérzékelő műholddal sikerült elcsípni a rakéta startja utáni pillanatokat. A fenti képen jobbra fent maga a fehérre festett rakéta, mögötte a repülési útvonalat jelző füstcsík, balra lent pedig az indítóhely fölött gomolygó füstfelhő látszik. A kép egyes részleteit alább ki is nagyítottuk. (Az eredeti felvétel teljes méretben a cikk után megadott linken elérhető.)
A háromfokozatú rakéta második fokozatának égése közben keletkezett probléma miatt a rakéta maradványai a Csendes-óceánba zuhantak. Bár a KNDK legújabb rakétakísérlete nem sikerült, mégis kétszer akkora távolságig jutott az eszköz, mint a nagy riadalmat kiváltó első, 1998-as rakétakísérlet alkalmával. A 2006-os második teszt során az indítás után 40 másodperccel a rakéta felrobbant.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Észak-Korea műholdat indított?
Nem érte el pályáját az észak-koreai műhold
Éles szemek a Föld körül
A WorldView-1 felvétele (DigitalGlobe)
Videó és képek az indításról (Spaceflight Now)