Az 1980-ban alapított Komodói Nemzeti Park Indonéziában található.
A nemzeti park 1986 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján. Három nagyobb, és számos kisebb szigetből áll, az Indonéziához tartozó Kis-Szunda-szigetek része. Az alább bemutatott űrfelvételt a NASA Terra műholdjának ASTER műszerével készítették 2000. július 20-án. A kép a természeteshez közeli színeket mutat: a tenger vize kék, a növényzettel borított felszín zöld, a kopár vidékek szürkés színűek. A fehér foltok felhőket jeleznek.
(Kép: J. Allen / NASA / GSFC / METI / ERSDAC / JAROS / U.S.-Japan ASTER Science Team)
A nemzeti parkot eredetileg főleg a komodói sárkány (komodói óriásgyík vagy komodói varánusz, latin nevén Varanus komodoensis), a Föld ma élő legnagyobb méretű gyíkfaja védelmére hozták létre. Feladata azóta kibővült a vidék többi szárazföldi és tengeri élőlényének védelmével, ami a gyorsan növekvő emberi népesség mellett egyre nagyobb kihívás.
A vulkáni eredetű három nagy sziget balról jobbra (nyugatról keleti irányban): Komodo, Padar és Rinca. A terep általában hegyekkel szabdalt, sík vidékek főleg a partok mentén találhatók. A képeken jól kivehető a korallzátonyok sekélyebb, ezért az űrfelvételen világoskék vize. A park teljes területe – a hozzá tartozó kisebb szigetekkel együtt – 600 ezer négyzetkilométer.
A komodói sárkány példányai nem csak a nemzeti park területén, hanem a közeli Flores-szigeten is előfordulnak. A kifejlett hüllők átlagos testtömege 70 kg. Kitűnő látásuknak, erős állkapcsuknak, hegyes fogaiknak, mérgező hatású nyáluknak köszönhetően veszedelmes ragadozók. Futni is tudnak, kb. 20 km/h sebességgel, bár vadászat során inkább az erejükre hagyatkoznak.
Kapcsolódó linkek:
A Komodói Nemzeti Park űrfelvételen (NASA EO)
A komodói sárkány (Wikipédia)