Az „évszázad napfogyatkozása” szerdán Ázsiából és a Csendes-óceán térségéből volt látható. Az űrfelvételen épp Tajvant fedi az árnyékfolt.
A 2009. július 22-én bekövetkezett, ritka hosszú ideig – volt, ahol 6 percnél is tovább – tartó teljes fogyatkozást a geostacionárius pályán keringő egyik japán MTSAT műhold két felvétele segítségével idézzük vissza. Az első kép tajvani helyi időben reggel 8:30-kor készült, a második egy órával később. E második az időpont környékén érte el a totalitás sávja Kína délkeleti részét. Ilyenkor a Föld felszínéről nézve a Hold korogja teljesen elfedi a Napét. A 36 ezer km magasban levő műhold a Föld egész látható felét egyszerre tudja fényképezni. Az ilyen felvételek sorozatán a fogyatkozás egy sötét, mozgó árnyékfoltnak látszik.
(Kép: ERI / IIS / University of Tokyo)
Az első képhez, annak is a még éjszakai sötétben levő Indiát mutató nyugati részéhez egy kis „trükköt” is bevetettek. A geostacionárius műholdaknak ugyanis nincs meg a kellő felbontóképességük és érzékenységük, hogy az éjszakai városi fényeket is jól tudják mutatni. Ezért oda a NASA Blue Marble – ugyancsak műholdas – képgyűjteményéből kölcsönöztek hátteret.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Napfogyatkozás a Terra szemével
A napfogyatkozás Afrika fölött
Épp elcsíptük a napfogyatkozást - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
A napfogyatkozás az űrállomásról
Jégbefagyott napfogyatkozás
Japán műhold a repülés biztonságáért
Sikeres japán műholdindítás
A napfogyatkozás Japán műholdfelvételen (NASA EO)
A napfogyatkozásról (hirek.csillagaszat.hu)