Végleges helyére került a Nemzetközi Űrállomás (ISS) utolsó nagy modulja, a Leonardo. Most ezzel az eseménnyel kapcsolatosan teszünk fel kérdéseket és várjuk olvasóink válaszait.
A Discovery űrrepülőgép utolsó, történelmi jelentőségű STS-133 küldetése során 2011. március 1-jén, magyar idő szerint 16:05-kor került végleges helyére az Olaszországban készült amerikai állandó többcélú modul, a Leonardo (Permanent Multipurpose Module, PMM).
A Leonardo (PMM) modul közvetlenül a végleges összekapcsolás után, 2011. március 1-jén. A robotkart irányító Nicole Stott és Michael Barratt űrhajósok a kép bal oldalán látható kupolaegységben dolgoztak, ahonnan a teljes átemelési folyamatot szemmel tudták tartani. (Kép: NASA HDTV)
A modult a Discovery űrrepülőgép rakterében juttatták el az űrállomáshoz, ahonnan a kanadai robotkar segítségével került végleges helyére. A Leonardo eredetileg csak teherszállító modulként funkcionált: először 2001-ben jutott el az űrállomáshoz, akkor szintén a Discovery fedélzetén. Az egységet az Olasz Űrügynökség (ASI) gyártotta le, egy a NASA-val kötött szerződés alapján. A most felszállított módosított változata már állandó használatra alkalmas.
A Discovery a Nemzetközi Űrállomáshoz kapcsolódás előtt, nyitott rakterében a Leonardo modullal. (Kép: ESA / NASA)
Utolsóként pótalkatrészek és különböző olyan kísérleti eszközök kaptak helyet a rakterében, amelyek a súlytalanságbeli kutatásokhoz, a fizika, az anyagtudományok, a biológia és a biotechnológia területén végzett kísérletekhez szükségesek. A Leonardo rakterében került az űrállomásra többek közt a NASA R2 jelű robot-űrhajósa is. A következőkben egy képsorozaton látható a modul összekapcsolási munkafolyamatának utolsó fázisa.
A képsorozaton időrendben láthatók a repülésről és az összekapcsolásról készült pillanatfelvételek. (Képek: NASA HDTV)
A Leonardo csatlakoztatásával kapcsolatos mostani rejtvénykérdéseink a fenti képekhez kapcsolódnak:
A megfejtéseket e-mailen (a beküldő nevének megjelölésével) kérjük eljuttatni hozzánk (urvilag@urvilag.hu). A válaszok kitalálására ezúttal a megszokottnál kevesebb időt adunk: a beérkezési határidő 2011. március 11. (péntek) éjfél. A helyes megfejtők között egy ritka, mindössze 300 példányban készült emléklapot sorsolunk ki. Ezt a Magyar Asztronautikai Társaság készítette 2005-ben, a magyar űrrepülés 25. évfordulója alkalmából. Rajta az akkor megjelent postabélyeg és postai emlékbélyegző, valamint igazi különlegességként két űrhajósunk, Farkas Bertalan és Magyari Béla eredeti, saját kezű aláírása is szerepel.
Kellemes fejtörést kívánunk! A jövő héten pedig újra jelentkezünk a Magyar Űrkutatási Iroda által felajánlott magyar nyelvű Iskolai Űratlaszért folyó rejtvénysorozatunk következő fordulójával is.
(Itt jegyezzük meg, hogy a Discovery (STS-133) útját a program jelenlegi állása szerint 2 nappal meghosszabbították. Ezt azt jelenti, hogy a floridai Kennedy Űrközpontba való visszaérkezés március 9-én (szerdán), magyar idő szerint pár perccel 18 óra előtt várható. – A szerk.) Kapcsolódó cikkek:
STS-133: Úton az űrlegenda
A Leonardo jövője
STS-133: A Leonardo a Discovery-nél
Humanoid robot készül a Nemzetközi Űrállomásra
25 éve járt az első magyar űrhajós a világűrben