A Discovery űrrepülőgép utolsó küldetése során megörökítette a már csaknem végleges szerkezetű Nemzetközi Űrállomást.
Az űrrepülőgép 2011. március 7-én, magyar idő szerint 13 órakor vált le az űrállomásról (ISS). Az STS-133 küldetés keretében a legénység a leszállás előtt még elvégezte egyik utolsó feladatát: a leválás után a Discovery végrehajtott egy körberepülési manővert, lehetővé téve ezzel azt, hogy az űrhajósok felvételeket készítsenek az ISS jelenlegi kiépítettségéről. A közel ötszáz tonnás űrszerkezet építése már majdnem teljesen befejeződött, a jelenleg tervezett további bővítések már csak néhány külső egység felszállítását igénylik.
A Discovery 2011. március 7-én, még a szétválás előtt.
A Discovery távolodik az űrállomástól, a képen a dokkolóegység a célkereszttel látható.
Az űrállomás és a Discovery, háttérben balra Dél-Amerika északi partvidéke látható, ahol Francia Guyana, a kourou-i űrközpont, az európai űrrepülőtér is található. (Képek: NASA HDTV)
Természetesen a jelenleg 2020-ig meghosszabbított élettartama alatt még történhetnek változások az ISS-en, és a fedélzeten folyó tudományos kutatások eszközei is módosíthanak valamilyen mértékben a komplexum kiépítettségén. De a következő évtized során az alább bemutatott Nemzetközi Űrállomás kering majd a Föld körül.
A Nemzetközi Űrállomás a távolodó, és az űrrállomást körberepülő Discoveryről fotózva. (Képek: NASA)
A Discovery a leválás után, az ISS-ről fényképezve, miközben Afrika partjai felett repül el. (Kép: NASA) Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
STS-133: Hazatért az űrlegenda
STS-133 képgaléria (NASA)