A Perzsa-öböl partján fekvő szaúdi városban éjjel sem áll a munka.
Al-Dzsubail (al-Jubayl) városa Szaúd-Arábia keleti partvidékén, a Perzsa-öböl (más néven Arab-öböl) mellett fekvő város. A település története több mint 7000 évre nyúlik vissza. De nem emiatt világít fényesen az alább bemutatott fényképen, amelyet a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetéről készítettek.
Al-Dzsubail éjjel, 2012. június 19-én, ahogy az ISS 31. legénysége fotózta. (Kép: NASA / JSC)
1975-ben a szaúdi kormányzat nagy iparvárost csinált a korábban főleg halászatból élő településből. Olajipar, műtrágyaipar, acélipar – ezek határozzák ma meg a környék képét, amit éjjel a fotó közepén látható fényes iparterület dominál. A felvétel tájolása olyan, hogy az északi irány nagyjából a kép bal felső sarka felé mutat. Felül a sötét „körítést” a tenger, alul ugyanezt a sivatag szolgáltatja. A tenger felől jól kivehető az olajszállító óriástankhajók kikötője, egy mesterséges félsziget formájában. A bal oldalon (északon) látható település fényei kevésbé vakítóak, zöldes árnyalatúak.
Al-Dzsubail mellett található a világ egyik legnagyobb ipari komplexuma. A gyárakon és az beszállító üzemeken túl itt van még a szaúdi királyi haditengerészet támaszpontja, egy katonai légibázis és egy kereskedelmi kikötő is. Itt működik többek közt a Föld legnagyobb tengervízlepárló telepe, amellyel az ország ivóvízigényének felét elégítik ki. Egy japán-dél koreai konzorcium 2013 végére egy napi egymilliárd literes kapacitású tengervíz-sótalanító telepet állít üzembe.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Éjszakai fotók az űrállomásról
Éjjel-nappal Sanghaj
Hogyan látják Földünket az űrhajósok?
Homokvihar az Arab-félszigetről
Űrfelvételen a szaúd-arábiai iparváros (NASA EO)
Al-Dzsubail (Wikipedia)