A hurrikánná erősödött Isaac trópusi vihar a nappali és éjszakai műholdfelvételeken is ijesztő benyomást tesz.
Az Isaac „előszele” néhány napig akadályozta, hogy a floridai Cape Canaveralről elindítsák a NASA ikerműholdjait, amelyek a Föld sugárzási övezeteit kutatják majd. Az Atlas-5 rakéta azóta már ismét az indítóállásban van, az RBSP startja magyar idő szerint csütörtök délelőtt 10 körül várható. A hurrikán azonban halad tovább, és már elérte az Egyesült Államok partvidékét, Louisiana és Mississippi államokat. Ez épp az emlékezetes Katrina pusztításának hetedik évfordulóján történt. A szél sebességének maximuma jelenleg 120 km/h.
Az Isaac nevű hurrikán a NASA Terra műholdjának MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) érzékelőjével, a valóshoz közel színekben. A felvétel augusztus 28-án, helyi időben valamivel dél előtt készült. (Kép: NASA / Jeff Schmaltz / LANCE/EOSDIS Rapid Response)
Ugyanez a hurrikán fél nappal előbb, 2012. augusztus 28-án, a helyi éjfél környékén, az amerikai Suomi-NPP műhold éjszakai megfigyelésekre is alkalmas VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) detektorának felvételén. A Mexikói-öböl partvidékét és nagyvárosokat – mint Houston, New Orlaens, Tampa – a még a felhőzeten is átszűrődő fények rajzolják ki. A hurrikán felhőzetének tetejét a holdfény világította meg. (Kép: NASA EO / Jesse Allen, Robert Simmon / VIIRS Day Night Band data)
Az előrejelzések a viharos szél mellett helyenként akár 500 mm csapadékra, az ebből következő áradásokra figyelmeztetik a helyi lakosságot. A következő napokban a szárazföld fölött egyre gyengülő vihar észak felé, a Mississippi folyó völgye mentén halad majd. Az előrejelzésekhez rengeteg műholdas mérési adatot és űrfelvételt használnak a szakemberek. Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
New Orleans környéke a hurrikán előtt és után
Így vonult a Gustav
Rossz hír a hurrikán-megfigyelőknek
Az Isaac-hurrikán a Mexikói-öböl felett (NASA EO)