Mintegy tíz hónapig tartó viszonylagos nyugalom után a szicíliai vulkán február 19-étől újra kitöréseket produkál. Egy aznapi műholdképet mutatunk.
A Tűzhányó blog csütörtöki beszámolója szerint a mostani kitöréssorozat már a negyedik felvonásánál tartott. Az alábbi kép a NASA Earth Observing-1 (EO-1) földmegfigyelő műholdjának fedélzetén működő Advanced Land Imager (ALI) berendezés felvételei alapján készült. A különböző hullámsávokban készített felvételeket úgy kombinálták egy képpé, hogy a színek jól kiemeljék a felszín jellegzetességeit.
Az Etna az űrből, 2013. február 19-én, közép-európai idő szerint 9:59-kor, vulkán mostani első kitörésének vége után mintegy 3 órával. (Kép: Jesse Allen, Robert Simmon / NASA EO-1 team)
A hamis színezésű képen a vörös, zöld és kék színek a valóságban rendre a rövid hullámhosszú infravörös, a közeli infravörös és zöld tartományoknak felelnek meg. A friss, forró láva a képen vörösnek tűnik, mivel a detektort telítésbe viszi a rövid infravörös hullámhosszakon, viszont a másik két sávban nem bocsát ki jelentős sugárzást. Az Etna lejtőit borító hó kékeszöld, mivel a rövid hullámhosszú infravörös sugárzást elnyeli, a többit viszont visszaveri. A vízcseppecskékből álló felhők fehérek, lévén hogy mindhárom észlelt sávban egyformán visszaverik a rájuk eső elektromágneses sugárzást. Az erdők és a növényzet zöld (főleg a közeli infravörösben feltűnők). A sötétszürke foltok régebbi (30-350 év közti korú) lávafolyások, amelyeket még nem vett teljesen birtokba a növényzet.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Az Etna kitörése - Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
Envisat műholdképek (majdnem) élőben
Füstöl az Etna – Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
A Messinai-szoros – Űrfelvétel az ELTE műholdvevő állomásáról
Az Etna kitörése – egy kicsit másképp
EO-1 műholdképen az Etna kitörése (NASA EO)