A középnyugati Kansas az Egyesült Államok egyik legjelentősebb mezőgazdasági termelő állama.
Innen kerül ki az USA búzatermésének közel 20%-a – több, mint amennyit bármely másik amerikai államban előállítanak. A Kansas államban dolgozó 63 ezer farmer a mintegy 5 millió tonna búza mellett foglalkozik többek közt cirok, szója, kukorica és gyapot termesztésével, sertés-, marha- és birkatenyésztéssel is.
(Kép: USGS / ESA)
A képet a mintegy 700 km magasban keringő Landsat-5 mesterséges hold felvételei alapján állították elő, természetesen hamis színezéssel. Ilyenkor a különféle – nem csak látható, de infravörös – sávokban készített felvételekhez más-más színt rendelnek, majd azokat egy képpé állítják össze. A vegetáció a vörös és barna árnyalataiban tűnik fel. Az 1984-ben mindössze három éves küldetésre felbocsátott Landast-5 bekerült a Guinness rekordok közé, mint a leghosszabb időn át működő földmegfigyelő műhold.
A tavaly május 4-én készült képet szinte teljes egészében a színes körök és téglalapok foglalják el, amelyek mezőgazdasági parcellákat jelölnek. A kinagyított részleteken ezek még jobban kivehetők. Az alakjukat az öntözés módja határozza meg: a körök esetében a kút középen található, az öntözőrendszer csövei a középpont körül forognak. A téglalap alakú parcellákon az öntözőcsöveket egyenesen mozgatják. A táj foltos mintázatát lényegében csak egy hatezer lakosú kisváros (Ulysses, a felső, nagy képen középen jobbra) és egy folyó (Cimarron, jobbra lent) töri meg.
Kapcsolódó cikkek: Kapcsolódó linkek:
Ki hogy műveli a földjét?
Díjnyertes Landsat-képek
Folytassa, Landsat!
Leállítják a Landsat-5-öt
Pályán a nyolcadik Landsat
Kansas földjei a Landsat-5 képén (ESA)